Trwa ładowanie...

Banki szukają pieniędzy. Wyższe koszty dla klientów

W maju 2020 r. usługi bankowe zdrożały o 40 proc. w ujęciu rok do roku - podaje GUS. Banki szukają dodatkowych przychodów, pojawiły się nowe cenniki. Klienci dostaną po kieszeni.

Share
Banki szukają pieniędzy. Wyższe koszty dla klientów
Źródło: PAP
d38b5b7

Pandemia koronawirusa i niskie stopy procentowe powodują wzrost cen usług bankowych. Jak informuje Polskie Radio, pierwsze banki już ogłosiły zamiar podniesienia opłat lub wdrożyły podwyżki.

Czytaj też: <a href="https://www.money.pl/gospodarka/przejecie-lotosu-przez-orlen-ke-da-zgode-6526652647901313a.html" target="_blank">Przejęcie Lotosu przez Orlen. KE da zgodę</a>

Od kwietnia więcej za niektóre operacje płacą klienci Credit Agricole. Przelewy w placówkach i na infolinii zdrożały o 2 zł, przelewy natychmiastowe realizowane przez Express Elixir z 15 do 17 zł, a przelewy SEPA – z 10 do 12 zł. Pojawiła się też opłata w wysokości 2 zł za skorzystanie z usługi Visa cash back lub MasterCard "płać kartą i wypłacaj" na terenie kraju. W górę poszły opłaty za prowadzenie rachunków walutowych podpiętych do kont osobistych.

Jak czytamy na stronach Polskiego Radia, drożej jest także w Aliorze, z tym że podwyżki dotyczą klientów firmowych. Od maja posiadający rachunki firmowe płacą więcej za przelewy realizowane w placówkach.

Obejrzyj: Wakacje kredytowe po nowemu. Prezes UOKiK wyjaśnia

Koszt przelewu Elixir i SEPA to 10 zł (wcześniej 5 zł), przelewu Express Elixir 20 zł (wcześniej 10 zł) natomiast opłata za przelew SORBNET w przypadku kwot równych i powyżej 1 mln zł wynosi 20 zł, a przelewu SORBNET do 1 mln to kwota 40 zł dla rachunku 4×4. Bank zmienił też warunki korzystania z bankomatów.

d38b5b7

Od 1 lipca w BNP Paribas będzie obowiązywał nowy cennik dla klientów detalicznych. Główna zmiana to wprowadzenie ujednoliconej opłaty za dokonywanie wpłat i wypłat w placówce.Każda taka operacja będzie kosztowała 10 zł. Bank obniży też oprocentowanie rachunków oszczędnościowych - z 0,5 proc. do 0,1 proc.

Nowy cennik w Citi Handlowym wejdzie w życie 20 sierpnia. Droższe będzie korzystanie z CitiPhone i zlecanie niektórych przelewów. Od 15 lipca bank podniesie też opłaty w kartach kredytowych, np. w karcie kredytowej Citi Simplicity pojawi się opłata miesięczna w wysokości 12 zł.

Dwa kolejne banki od 1 lipca podnoszą opłaty i prowizje - to dotyczy klientów instytucjonalnych BGK oraz mBanku. Pierwszy z nich zdecydował się m.in. wprowadzić opłatę od wysokiego salda rachunku w euro – w przypadku, gdy klient będzie miał więcej niż 250 tys. euro, będzie musiał płacić od nadwyżki prowizję w wysokości jednej dwunastej stopy depozytowej w euro.

BGK z kolei podnosi z 70 na 80 zł opłatę za prowadzenie rachunku bieżącego, z 0,3 proc. (minimum 5 zł) na 0,5 proc. (minimum 7 zł) prowizję za wpłaty gotówki w złotych, wpłaty w walutach obcych z 0,6 proc. (minimum 10 zł) na 0,8 proc. (minimum 15 zł).

d38b5b7

Czytaj także: <a href="https://www.money.pl/gospodarka/bon-turystyczny-to-nie-wszystko-branza-dostanie-kolejne-wsparcie-6526632864974465a.html" target="_blank">Bon turystyczny to nie wszystko. Branża dostanie kolejne wsparcie</a>

Jak podaje Polskiego Radio, wiele wskazuje na to, że to dopiero początek fali podwyżek. Banki prognozują, że na skutek obniżek stóp procentowych i sytuacji związanej z koronawirusem ich zyski spadną o 80-85 proc. w tym roku. Taką prognozę przedstawił Związek Banków Polskich.

Z najnowszych danych GUS wynika, że w maju 2020 r. usługi bankowe zdrożały o 40 proc. w ujęciu rok do roku. Jak dodano, wysokość opłat wynosi przeciętnie około kilku złotych, więc każda nawet stosunkowo niewielka zmiana nominalna – na przykład o 1 zł – powoduje, że procentowa zmiana ceny kształtuje się na poziomie kilkunastu lub kilkudziesięciu procent.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d38b5b7

Podziel się opinią

Share
d38b5b7
d38b5b7