Bankowcy i skarbówka na usługach mafii
Pracownicy banków oraz urzędnicy skarbowi coraz częściej są na usługach gangów - pisze "Rzeczpospolita".
Pracownicy banków oraz urzędnicy skarbowi coraz częściej współpracują ze zorganizowanymi grupami przestępczymi - pisze "Rzeczpospolita".
Wynika to stąd, że gangi coraz więcej zysków czerpią z przestępstw gospodarczych. Szacuje się, że zaraz za narkobiznesem to ich drugie źródło dochodów.
- Nieuczciwi pracownicy banków podpowiadają, jak wyłudzić kredyt, a urzędnicy skarbówki - jak nie wzbudzając podejrzeń, uniknąć płacenia podatku czy wyprać brudne pieniądze - mówi "Rz" kryminolog dr Zbigniew Rau.
Zbadał on zeznania blisko 60 świadków koronnych. Wynika z nich, że niemal połowa grup przestępczych rekrutuje urzędników urzędów skarbowych. W 2009 roku było to raptem 15 proc. Więcej świadków twierdzi, że liderzy ich grup przestępczych korzystali usług bankowców. Obecnie połowa z nich wskazuje na uwikłanie finansistów. W 2001 było ich trzy razy mniej.
Tych, którzy zaczynają stale pracować dla przestępców nazywa się konsultantami. Często ich rola odpowiada tej, jaką we włoskiej mafii pełnili consiglieri.
Inną grupą niezwykle narażoną na działania korupcyjne są pracownicy służby celnej. Jeden z gangów zwerbował celnika, pracującego na granicy w Cieszynie. - Na zlecenie gangu przemycał heroinę z Czech do Polski. W drugą stronę wywożono amfetaminę - tłumaczy Tomasz Tadla z Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach.