Trwa ładowanie...

Bankowcy oczekują w lutym osłabienia złotego. Wzrosną kursy euro i dolara

Początek roku był udany dla polskiej waluty, ale już w lutym może nadejść pierwsza fala osłabienia. Bankowcy ankietowani przez Kantar TNS prognozują wzrost kursu euro o kilka groszy, a dolara nawet o kilkanaście groszy. Spokojnie spać mogą za to frankowicze.

Bankowcy oczekują w lutym osłabienia złotego. Wzrosną kursy euro i dolaraŹródło: East News, fot: Aleksandra Szmigiel-Wisniewska/REPORTER
dzw4ojh
dzw4ojh

Styczeń był całkiem niezłym miesiącem dla polskiej waluty. Kurs euro spadł o kilka groszy, a w przypadku dolara mowa nawet o kilkunastu groszach przeceny. Jedynie frank szwajcarski jest obecnie niemal dokładnie w tym samy miejscu co 4 tygodnie temu, z tym że przez większość czasu też był nieco tańszy.

To nienajlepsza sytuacja z perspektywy eksporterów, którzy za swoje towary otrzymają mniej pieniędzy. Cieszą się za to importerzy i konsumenci, którzy mogą liczyć, że choć częściowo importowane produkty będą tańsze.

Taka sytuacja najprowodopodobniej nie utrzyma się długo. Z "Monitora Bankowego" opublikowanego przez Kantar TNS wynika, że bankowcy spodziewają się w lutym osłabienia złotego.

Co się będzie działo z polską walutą w 2018 roku

Średnia prognoz wskazuje, że na koniec lutego euro może kosztować 4,19 zł, czyli blisko 5 groszy więcej niż teraz. Z kolei dla dolara docelową wartością jest 3,46 zł wobec obecnych 3,34 zł. Dalej stabilnie ma się trzymać szwajcarska wauta. Za miesiąc - zdaniem bankowców - powinna być na poziomie 3,56 zł.

dzw4ojh

Prognozy zakładają, że złoty się osłabi, ale mniej niż oczekiwano jeszcze miesiąc wcześniej. Te same badanie sugerowało wtedy zwyżki euro do 4,22 zł, dolara do 3,60 zł i franka do 3,64 zł.

Money.pl
Źródło: Money.pl, fot: Money.pl
dzw4ojh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dzw4ojh