Trwa ładowanie...
konta

Bankowe komputery też mają wolne w weekend

Klienci 8 banków powinni jeszcze dziś sprawdzić czy na podstawowym koncie wystarczy im pieniędzy na weekendowe wydatki. Expander zwraca bowiem uwagę, że przez najbliższe 3 dni nie będą mogli skorzystać z środków zgromadzonych na koncie oszczędnościowym. Okazuje się, że część banków w weekendy i święta nie realizuje nawet przelewów wewnętrznych.

Share
Bankowe komputery też mają wolne w weekend
Źródło: Jupiterimages
d4khidk

Klienci 8 banków powinni jeszcze dziś sprawdzić czy na podstawowym koncie wystarczy im pieniędzy na weekendowe wydatki. Expander zwraca bowiem uwagę, że przez najbliższe 3 dni nie będą mogli skorzystać z środków zgromadzonych na koncie oszczędnościowym. Okazuje się, że część banków w weekendy i święta nie realizuje nawet przelewów wewnętrznych.

W obecnych czasach przekazanie nawet dużych sum pieniędzy jest bezpieczne i trwa bardzo krótko. Przy zakupie samochodu czy mieszkania coraz rzadziej używamy gotówki. Walizkę z pieniędzmi zastępujemy m. in. przelewem bankowym. Dzięki temu zarówno kupujący jak i sprzedający unikają wielu problemów. Trzeba bowiem pamiętać, że bardzo często nie znamy osoby, z którą podpisujemy umowę kupna-sprzedaży. Dzięki przelewom znika więc np. ryzyko, że przed lub po transakcji któraś ze stron zostanie napadnięta w celu rabunku gotówki. Przelewy bardzo dobrze sprawdzają się również w przypadku transakcji na odległość, czyli w sklepach internetowych czy w serwisach aukcyjnych. Bez konieczności udawania się do sprzedawcy możemy zapłacić za kupiony towar czy usługę.

Zaletą gotówki jest natomiast to, że można ją przekazać bardzo szybko i nie ma znaczenia gdzie się znajdujemy, która jest godzina oraz czy jest dzień roboczy czy wolny od pracy. Tymczasem aby zlecić przelew w oddziale banku trzeba się tam udać w dniu roboczym w godzinach otwarcia. Poza tym pieniądze nie od razu trafiają na konto odbiorcy. Realizacja przelewu między kontami w różnych bankach trwa mniej więcej jeden dzień roboczy, czyli jeśli zlecimy go w piątek wieczorem, to dotrze dopiero w poniedziałek rano.

d4khidk

Tego rodzaju przeszkody można jednak stosunkowo łatwo pokonać. Wiele osób zleca przelewy przez Internet lub telefonicznie dzięki czemu mogą tego dokonać z dowolnym momencie. Pozostaje jednak kwestia czasu oczekiwania na przekazanie pieniędzy między bankami. To również można jednak ominąć. Wystarczy, aby przed zawarciem transakcji jedna ze stron otworzyła sobie konto w tym samym banku, co druga strona. Dzięki temu przelew zostanie zrealizowany natychmiast. Wszystkie badane przez Expandera banki przekazują bowiem pieniądze między kontami dwóch swoich klientów w ciągu kilku sekund. Dodatkowo jeśli te osoby korzystają z bankowości internetowej to przelewem mogą się posługiwać tak sprawnie jak gotówką.

Przekazywanie na bieżąco pieniędzy między kontami prowadzonymi w jednym banku najczęściej wykorzystujemy jednak do przelewów między własnymi kontami.

Oprocentowanie ROR-ów jest bardzo niskie, więc część pieniędzy przechowujemy na kontach oszczędnościowych. W momencie, gdy na podstawowym koncie kończą się środki wykonujemy przelew z rachunku oszczędnościowego i już po chwili możemy z nich korzystać.

Innym zastosowaniem przelewów wewnętrznych są płatności on-line. W wielu sklepach internetowych oraz na portalach aukcyjnych (np. Allegro)
zamiast kartą kredytową można zapłacić specjalnym przelewem. Nosi on różne nazwy w zależności od banku np. „mTranser” w mBanku, „Płacę z iPKO” w PKO BP czy „Pekao24Przelew” w Pekao SA. Zasada działania jest jednak zawsze taka sama. Sprzedawca lub firma pośrednicząca w płatności posiada konta we wszystkich bankach. Klient wybiera z listy zamieszczonej na stornie internetowej swój bank i wykonuje przelew na rachunek sprzedawcy/pośrednika w tym samym banku. W rezultacie pieniądze po chwili trafiają do odbiorcy i usługa jest realizowana. Jeśli np. płacimy za doładowanie konta na telefonie komórkowym, to cała operacja trawa zaledwie minutę.

d4khidk

W praktyce okazuje się jednak, że w części banków szybkie przelewy wewnętrzne nie zawsze działają. Dla przykładu w BZ WBK i Euro Banku pieniądze nie są przekazywane w nocy. To jednak stosunkowo mały problem. Gorzej jeśli bank nie realizuje przelewów wewnętrznych także w weekendy czy dni wolne od pracy. Z analizy Expandera wynika, że takie ograniczenia występują aż w 8 bankach. Jeśli klient jednego z nich wybierze się na zakupy w weekend i zabraknie mu pieniędzy na podstawowym koncie to będzie musiał wrócić do domu z niczym. Tymczasem w przypadku innych banków wystarczy zadzwonić na infolinię i poprosić o przelanie pieniędzy z konta oszczędnościowego na podstawowe o ile oczywiście takowe posiadamy i są na min zgromadzone środki. Okazuje się więc, że w nocy, w weekendy oraz dni wolne „przerwę w pracy” mogą mieć nie tylko pracownicy banku, ale także bankowe systemy komputerowe.

Kiedy można wykonać przelew wewnętrzny?

W przypadku następujących banków, przelewy wewnętrzne nie są przekazywane w nocy oraz w dni wolne od pracy: Bank BPH, BNP Paribas Fortis, BPS, Deutsche Bank PBC, DnB Nord, Gospodarczy Bank Wielkopolski, Invest Bank oraz Polbank EFG.

Tylko w nocy nie są przekazywane przelewy w następujących bankach: BZ WBK, Eurobank, Nordea Bank oraz Volkswagen Bank direct.

W przypadku banków Millennium oraz Raiffeisen Bank przelewy wewnętrzne nie są przekazywane w nocy i w niedziele, natomiast w sobotę są.

Na bieżąco natomiast przelewy wewnętrzne wykonują: Alior Bank, Allianz Bank, Bank Pekao, Bank Pocztowy, BGŻ, BOŚ, Citi Handlowy, Getin Bank, HSBC Bank Polska, ING Bank Śląski, Kredyt Bank, Lukas Bank, mBank, Meritum Bank, Meritum Bank, Multibank oraz PKO Bank Polski.

Expander

d4khidk

Podziel się opinią

Share
d4khidk
d4khidk