Trwa ładowanie...
d19hsoz
10-02-2016 16:45

Bankowy Fundusz Gwarancyjny: od 2014 przeznaczyliśmy na wypłaty 5,2 mld zł

Bankowy Fundusz Gwarancyjny od 2014 r. do chwili obecnej przeznaczył na wypłaty dla deponentów upadłych instytucji finansowych 5,2 mld zł. W tym dla deponentów SKOK Wołomin 2,2 mld zł, a klientów SK Banku 2 mld zł - podał PAP Mariusz Mastalerz, Dyrektor Biura Zarządu BFG.

d19hsoz
d19hsoz

Jak dodał, BFG wypłacił też 817,5 mln zł deponentom SKOK Wspólnota i 183,9 mln zł deponentom SKOK Kujawiak.

Na obciążenia banków związane z wpłatami na BFG zwrócił uwagę, we wtorek po posiedzeniu sejmowej komisji finansów nt. wzrostu opłat pobieranych przez banki, szef Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz. "Ostatni rok, ostatnie kilkanaście miesięcy w polskim sektorze bankowym to był właściwie, można by porównać z pewna falą, z pewnym tsunami różnych dodatkowych obciążeń nakładanych na banki, ale także na klientów naszych banków. Musieliśmy wypłacić oszczędności w tych podmiotach finansowych, które na polskim rynku upadły. To ponad 6 mld zł w ciągu kilkunastu ostatnich miesięcy. Musieliśmy także asekurować wysokość rat kredytowych dla klientów, którzy mają kredyty walutowe. Chodziło o to, by ich raty nie musiały być wyższe niż te, które były przed decyzją Szwajcarskiego Banku Narodowego. Na mocy ustawy byliśmy też zobowiązani do przekazania ok. 600 mln zł na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców Mieszkaniowych, zarówno złotowych i walutowych" - powiedział dziennikarzom.

Z kolei rzecznik Krajowej SKOK Andrzej Dunajski wskazał, że "składki na Bankowy Fundusz Gwarancyjny, oprócz banków płacą także SKOK-i, a wypłaty współfinansowane są także z wolnych środków funduszu stabilizacyjnego będącego w dyspozycji Kasy Krajowej".

Z informacji BFG wynika, że w 2014 r. na BFG banki wpłaciły 1,2 mld zł; SKOK-i - 16 mln zł, a Kasa Krajowa - 34 mln zł.

Zgodnie z ustawą o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, w całości gwarantowane są przez BFG depozyty łącznie do równowartości w złotych 100 000 euro, niezależnie od liczby rachunków posiadanych przez deponenta w danym banku. W przypadku rachunku wspólnego każdemu ze współposiadaczy przysługuje odrębny limit środków gwarantowanych.

d19hsoz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19hsoz