Bankowy lider i hity

Statuetki liderów informatyki są już w rękach laureatów budząc zazdrość konkurentów, a medale za Hity Roku zdobią witryny z trofeami w firmach informatycznych .

Bankowy lider i hity
Źródło zdjęć: © Flickr | irsein

Statuetki liderów informatyki są już w rękach laureatów budząc zazdrość konkurentów, a medale za Hity Roku zdobią witryny z trofeami w firmach informatycznych

Czwartkowy wieczór 17 marca 2011 roku był ważny nie tylko dla instytucji finansowych i firm informatycznych operujących w tym sektorze rynku, ale również dla „Gazety Bankowej”, organizatora dorocznych konkursów technologicznych. Wieczorna uroczystość w warszawskim Centrum Nauki Kopernik (transmitowana on-line w internecie przez patrona medialnego – Livingmedia) była oficjalnym zakończeniem IX edycji konkursu Lider Informatyki Instytucji Finansowych 2010 oraz czwartej edycji konkursu Hit Roku 2011 dla Instytucji Finansowych. Atmosfera spotkania ponad 220 osób (m.in. prezesów i wiceprezesów banków, instytucji ubezpieczeniowych, firm informatycznych oraz innych) była bardzo gorąca. W kuluarach wrzało od spekulacji jakie są wyniki konkursów i temperatura wzrastała do chwili, gdy poznaliśmy liderów trzech kategorii – systemy transakcyjne, systemy „back office”, bankowość elektroniczna i e-finanse – konkursu Lider Informatyki Instytucji Finansowych – 2010.

Statuetki odebrali: pełnomocnik Zarządu do spraw Informatyki Gospodarczego Banku Wielkopolski – Mariusz Mielnik, lider Zespołu Programistów w Euro Banku – Artur Krynicki i dyrektor Departamentu Sprzedaży Elektronicznej Inteligo PKO BP – Wojciech Bolanowski. Nagrodą główną w konkursie jest tytuł Bankowego Lidera Informatyki. W tej edycji po raz pierwszy przyznanie tytułu leżało wyłącznie w gestii kapituły i nie wymagało zgłoszenia przez pretendenta do tytułu. Kapituła wybrała Lidera spośród wszystkich banków, które zgłosiły swój udział w konkursie. Jurorzy musieli wybrać z 13 banków, analizując ich wdrożenia, aktualny stan wykorzystania systemów IT i strategie inwestycji w informatykę.

Kulminacyjnym momentem było ogłoszenie werdyktu kapituły, że Bankowym Liderem Informatyki 2010 jest PKO Bank Polski SA i na scenie pojawił się wiceprezes Zarządu PKO BP – Piotr Alicki. Korzystając z okazji wiceprezes powiedział:

– Jest jednak sprawiedliwość. Miło mi odebrać nagrodę, jak się okazuje, największą... Z wykształcenia jestem matematykiem, więc na początek podam kilka liczb. Obsługujemy ponad 6 milionów rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych, z tego 3,5 miliona z dostępem do internetu i prawie wszystkie są aktywne. Obsługujemy ponad 7 milionów kart, z tego prawie 2 miliony w systemie „contactless”, które są ostatnio hitem. Pod tym względem przodujemy nie tylko w Polsce. Miesięcznie mamy 50 milionów transakcji. Często w systemie informatycznym mamy 50 milionów różnych transakcji dziennie. Dlaczego o tym mówię? Bo dostarczamy nowoczesne rozwiązania IT do każdego zakątka Polski. Oprócz klientów indywidualnych mamy też ogromną grupę klientów instytucjonalnych – to oni pierwsi otrzymują od nas najnowsze rozwiązania. Pokazujemy, że PKO Bank Polski jest bankiem nowoczesnym nie tylko w skali kraju.

Profesor Andrzej Gospodarowicz, prorektor do spraw nauki Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, który przewodniczył kapitule, tak podsumował konkursowe współzawodnictwo:

– W świecie finansów nikogo nie trzeba przekonywać o znaczeniu technologii. Rozwiązania informatyczne docenia też coraz większa rzesza klientów. Fakt, że polskie banki nie różnią się od tych na Zachodzie to też efekt korzystania z najnowszych technologii. Uważam, ze konkursy „Gazety Bankowej” dostarczają menedżerom zarządzającym instytucjami finansowymi wielu informacji. Przy tej okazji również klienci dowiadują się o różnych nowościach, a dla firm informatycznych, nie tylko tych uczestniczących w konkursie, jest to wskaźnik tego co dzieje się w tym sektorze rynku. Oczywiście nie są to informacje kompleksowe ale nie widzę konkurencyjnych źródeł informacji o tym co się dzieje w świecie technologii informatycznych dla instytucji finansowych. W konkursie o tytuł Lidera instytucji finansowych ciągle jednak brakuje mi szerszej reprezentacji banków spółdzielczych. Mam nadzieję, że będzie też więcej zgłoszeń z instytucji ubezpieczeniowych. Coś zmieniło się na lepsze w ubezpieczeniach, ale w konkursie to jeszcze nie
było widoczne. Brakuje mi też zgłoszeń ze spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, w których dużo się dzieje. Szkoda, że tak jest, bo uważam, że w konkursie Kasy pokazałyby swoją nowoczesność. Aby uhonorować również firmy informatyczne, które niezaprzeczalnie mają swój udział w sukcesach instytucji finansowych, „Gazeta Bankowa” organizuje konkurs Hit Roku dla Instytucji Finansowych, którego celem jest promocja najlepszych ofert skierowanych do sektora finansowego. „Gazeta Bankowa” rekomendując różne produkty, rozwiązania i usługi chce umożliwić firmom łatwiejsze dotarcie z ich ofertami do instytucji finansowych. Powodzenie tego konkursu wynika z tego, że jest to najpewniejsza droga dotarcia informacji o ofercie do decydujących o informatyce i biznesie menedżerów w instytucjach finansowych. Tegoroczna edycja konkursu była znowu rekordowa pod względem liczby zgłoszeń, zwłaszcza w kategorii „rozwiązanie”, co skłoniło kapitułę do podjęcia decyzji o wskazaniu dwóch hitowych rozwiązań.

Wręczanie rekomendacji rozpoczęto od kategorii „produkt” (9 ofert), w której hitem okazała się oferta Systemu Raportowego BFG, który zgłosiła Lufthansa Systems Poland, a medal z rąk Macieja Goniszewskiego, redaktora naczelnego „Gazety Bankowej”, odebrał Adam Wojewodka, prezes Zarządu, który powiedział:

– Po raz pierwszy stajemy do konkursu w informatyce bankowej i już mamy główną nagrodę, strach pomyśleć co będzie gdy wystartujemy po raz drugi. Dziękuję bardzo.

W kategorii „rozwiązań” firmy informatyczne otrzymały 17 rekomendacji. Pierwszą wywołaną firmą był Arcus oferujący MDS Kyocera, zintegrowaną platformę wydruku, kopiowania, skanowania i faksowania. Hitami w kategorii „rozwiązanie” są bankomaty z funkcją głosową dla osób niedowidzących – oferta NCR Polska, dla której nagrodę z rąk redaktora naczelnego odebrał Andrzej Sowiński, prezes Zarządu, który powiedział:

– To bardzo cenna nagroda, którą traktujemy nie tylko jako nagrodę za rozwiązanie, ale również jako cenne wsparcie w promowaniu rozwiązań biznesowych, które pomagają w społeczeństwie funkcjonować osobom niepełnosprawnym. Dziękuję też zespołowi projektowemu banku handlowego Citi, z którym realizowaliśmy ten projekt. Na bankomatach banku Citi ta funkcja jest już zainstalowana i wspomaga w ten sposób osoby niedowidzące. Dziekuję również nieobecnym tu dzisiaj kolegom z firmy Ivo Software, którzy są autorami na pewno najlepszego na polskim rynku i zdecydowanie jednego z najlepszych na świecie syntezatorów mowy, który został w tym rozwiązaniu wykorzystany. Nie ma ich dzisiaj z nami dlatego, że prezentują swoje rozwiązanie na światowej konferencji w San Diego, na której pokazywane są najnowsze rozwiązania technologiczne wspierające osoby niepełnosprawne.

Drugim hitem w kategorii „rozwiązanie” jest AVS – system wyceny aktywów – oferta firmy Bonair SA. Medal z rąk Macieja Goniszewskiego odebrał Jan Szymanowski, wiceprezes Zarządu, który powiedział:

– Jestem kompletnie zaskoczony. Z tego systemu korzysta już kilka instytucji finansowych w kraju. Jesteśmy z tego bardzo dumni. Również dzięki temu systemowi otrzymaliśmy tytuł Country Partnera firmy Microsoft. System jest zrealizowany oczywiście w technologii Microsoft.

W „usługach” rekomendacje otrzymały cztery oferty, a hitem jest System wpłatomatów NCR do automatycznej wpłaty na dowolne konto. Maciej Goniszewski wręczył medal Andrzejowi Sowińskiemu, prezesowi Zarządu NCR Polska, który wyraźnie zaskoczony drugim medalem Hit Roku powiedział tylko:

– To znowu ja? Jeszcze raz serdecznie dziękuję. Jest to rzeczywiście projekt innowacyjny na polskim rynku. I wspólnie z Euronetem rozwijamy go. Dziękuję zespołom Euronetu i NCR, które nad tym projektem pracują.

Maciej Goniszewski, redaktor naczelny „Gazety Bankowej”, przyznaje też swoją nagrodę, o której powiedział:

– Ta nagroda tak naprawdę zaspokaja moją chęć podejmowania decyzji jednoosobowo, bez konsultacji z jurorami. Muszę uzasadnić swoją decyzję, więc powiem, że bardzo lubię płacić kartami, nie znoszę gotówki, a ta instytucja zajmuje się poskramianiem kosztów generowanych przez gotówkę. Dlatego zdecydowałem się na przyznanie nagrody firmie, która ogranicza te koszty. I tę nagrodę otrzymała spółka Wincor Nixdorf.

Zaś Adam Matyaszek, wiceprezes Zarządu, odbierając nagrodę powiedział:

– Wincor Nixdorf skończył już 10 lat. Wpłatomaty na polskim rynku wdrożyliśmy jako pierwsi dziewięć lat temu. Recykling 7 lat temu. A to, za co dzisiaj dostajemy nagrodę, to nowe innowacyjne podejście do obniżania kosztów obsługi gotówki. My chcemy wspólnie z bankami obniżyć koszty obsługi gotówki. Ta idea pozwala na lepszych warunkach współpracować bankom z sieciami handlowymi. Wincor Nixdorf to nie tylko bankomaty i recyklery, ale również własna sieć serwisowa. Pokazując jak duże mamy możliwości współpracy udowadniamy, że również wspólnie możemy osiągnąć wartość dodaną. System CCMS pozwala na obniżenie kosztów gotówki i zapraszam na naszą stronę w internecie, gdzie jest więcej informacji na ten temat.

Na zakończenie części oficjalnej tradycyjnie już Andrzej Gelberg, zastępca redaktora naczelnego „Gazety Bankowej”, przedstawił plany miesięcznika, wspominając o tematycznych debatach ze znanymi ekonomistami, które oprócz „Gazety Bankowej” pokaże również Biznes TV i zostaną wydane na krążku CD.

Cyfrowy zapis z uroczystości jest na stronie konkursowej w internecie (www.konkursytechnologiczne.gb.pl) i tam również są i będą się pojawiały nowe informacje nie tylko o konkursach, ale również o technologiach w sektorze finansowym.

Lech Piesik

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)