Trwa ładowanie...
d39r6ai

Barometr koniunktury IRG SGH - BARIRG spadł o 4,6 pkt do -9,5 pkt w IV kw.

Warszawa, 05.11.2014 (ISBnews) - Barometr koniunktury gospodarczej IRG SGH - BARIRG spadł o 4,6 pkt  kw/kw i wynosi - 9,5 pkt w IV kw. 2014 r., zaś w ujęciu rocznym poprawił się o 1,2 pkt, poinformował Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej.
Share
d39r6ai

W ujęciu kwartalnym poprawa koniunktury nastąpiła bardzo wyraźnie w bankach. Ponadto przyrost zanotował także przemysł. Jednak pogorszenie koniunktury nastąpiło w gospodarstwach domowych, budownictwie i transporcie - było ono wyraźne i porównywalne, a także w handlu i rolnictwie.

Według badania, w przemyśle grupą produktową, która zanotowała największy wzrost w ujęciu kwartalnym była grupa ?trwałe dobra konsumpcyjne", wzrost nastąpił także w grupie ?dobra inwestycyjne". Spadek nastąpił w grupach ?półprodukty" oraz ?nietrwałe dobra konsumpcyjne".

Poprawę koniunktury w skali roku odnotowano przede wszystkim w gospodarstwach domowych - u nastąpił największy przyrost wartości wskaźnika. Lepszy wynik zanotowano także w budownictwie, rolnictwie oraz w bankach. Pogorszenie koniunktury nastąpiło głównie w transporcie, handlu i przemyśle.

Z badania wynika, że wśród barier działalności gospodarczej nadal wymieniane są przede wszystkim: obciążenie podatkowe, niedostateczny popyt krajowy oraz niestabilność przepisów prawnych.

(ISBnews)

d39r6ai

Podziel się opinią

Share
d39r6ai
d39r6ai