Trwa ładowanie...
d3dl002
kryzys finansowy
10-05-2010 11:20

Barroso o antykryzysowym funduszu: strefa euro odzyskuje zaufanie

Strefa euro odzyskuje zaufanie inwestorów - tak przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso ocenił w poniedziałek skutki powołania antykryzysowego mechanizmu dla ratowania krajów strefy euro w potrzebie, który łącznie z wkładem MFW sięgnie 750 mld euro.

d3dl002
d3dl002

- Strefa euro z całą pewnością odzyskuje zaufanie. Podstawy są solidne - powiedział Barroso na światowym forum gospodarczym Europa 2010 w Brukseli.

Także ministrowie spraw zagranicznych krajów UE, którzy spotykają się w poniedziałek w Brukseli, z zadowoleniem ocenili decyzje podjęte na nadzwyczajnym spotkaniu ministrów finansów "27" w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Szef francuskiej dyplomacji Bernard Kouchner podkreślił, że decyzja o powołaniu funduszu jest odpowiedzią na ataki spekulantów. - Europa została zaatakowana, Europa zareagowała - cieszył się.

Minister spraw zagranicznych przewodniczącej UE Hiszpanii Miguel Angel Moratinos wyraził nadzieję, że "to już koniec bitwy ze spekulantami".

d3dl002

Rynki finansowe pozytywnie zareagowały już na porozumienie. Kurs euro na azjatyckich giełdach wzrósł do 1,297 dol. po tym, jak w czwartek unijna waluta osiągnęła najniższy poziom od marca 2009 r. Kurs euro wzrósł także wobec jena.

Niemal natychmiast wzrosły ponadto indeksy giełdowe w Tokio i innych miastach Azji. Znacząco zwyżkowały na otwarciu także giełdy europejskie, w tym w Madrycie o ponad 10 proc.

Na Europejski Mechanizm Stabilizacyjny o wartości 500 mld euro składają się dwa elementy. 60 mld euro zapewnić ma Komisja Europejska dzięki pożyczkom na rynkach kapitałowych, gwarantowanym z budżetu UE. Kolejne 440 mld euro to pożyczki i gwarancje kredytowe, udzielane krajowi w potrzebie przez inne kraje strefy euro i ewentualnie spoza tego obszaru. Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) udostępni 250 mld euro, co oznacza, że cały pakiet, który ma dać dowód determinacji UE w przeciwdziałaniu kryzysowi fiskalnemu i gotowości do obrony wspólnej waluty, sięga 750 mld euro.

Europejski Bank Centralny (EBC) ogłosił jednocześnie bezprecedensowy krok: będzie skupował na rynku wtórnym obligacje krajów, które mają trudności z finansowaniem swojego zadłużenia. Pozwoli to na utrzymanie w ryzach rentowności obligacji państw strefy euro, które zmagają się z wysokim zadłużeniem i deficytami budżetowymi.

Celem ministrów finansów, którzy debatowali od niedzieli po południu, było przyjęcie porozumienia przed otwarciem giełd w poniedziałek, by wysłać silny sygnał do rynków finansowych po zeszłotygodniowych spadkach.

Michał Kot i Inga Czerny

d3dl002
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dl002