Trwa ładowanie...
d17dd7q
finanse
21-10-2008 16:00

Barroso ogłosił skład grupy ds. kryzysu - jest w niej Balcerowicz

Przewodniczący Komisji
Europejskiej (KE) Jose Manuel Barroso ogłosił we wtorek skład
grupy wysokiego szczebla, która ma doradzać KE.

d17dd7q
d17dd7q

Przewodniczący Komisji Europejskiej (KE) Jose Manuel Barroso ogłosił we wtorek skład grupy wysokiego szczebla, która ma doradzać KE w sprawie kryzysu finansowego. W ośmioosobowym gremium jest prof. Leszek Balcerowicz.

Grupa - jak powiedział w Parlamencie Europejskim Barroso - ma zająć się szukaniem odpowiedzi na pytanie, jak wzmocnić nadzór finansowy nad ponadgranicznymi instytucjami finansowymi, by w przyszłości zapobiec powtórzeniu się takich kryzysów jak obecnie.

Na czele grupy stanął były dyrektor Międzynarodowego Funduszu Walutowego Jacques de Larosiere; pozostali członkowie to także renomowani ekonomiści.

"Jestem szczęśliwy mogąc ogłosić dziś skład grupy: Leszek Balcerowicz, Otmar Issing, Rainer Masera, Callum Mc Carthy, Lars Nyberg, Jose Perez Fernandez, Ono Ruding" - powiedział eurodeputowanym Barroso. Jak dodał, grupa ma przedstawić pierwszy raport z propozycjami do wiosennego szczytu Unii Europejskiej w marcu.

d17dd7q

Prof. Balcerowicz jest jedynym członkiem grupy z nowych państw UE. Jego kandydaturę zgłosił na ubiegłotygodniowym szczycie unijnym w Brukseli premier Donald Tusk. Pomysł powołania grupy zgłosił w minionym tygodniu przewodniczący KE Barroso.

"Żyjemy w czasach bez precedensów, które wymagają od nas poziomu koordynacji także bez precedensu. Potrzebujemy prawdziwej odpowiedzi europejskiej. Europa musi wypracować globalną odpowiedź na globalne problemy. Jestem szczęśliwy i dumny mogąc stwierdzić, że Europa jest na wysokości tego zadania" - powiedział Barroso.

Szef KE poinformował eurodeputowanych, że w przyszłym tygodniu Komisja przedstawi propozycję o kontroli kredytowych agencji ratingowych. "Wyjdziemy też z inicjatywą o płacach menadżerów, opartą na rekomendacjach z 2004 roku" - powiedział.

Dodał, że UE będzie zabiegać o reformę światowego systemu finansowego, "bo ostatnie miesiące pokazały, że Bretton Woods nie potrafił dotrzymać kroku integracji światowych rynków finansowych".

W 1944 roku w Bretton Woods ustalono powojenny międzynarodowy system walutowy.(PAP)

icz/ ap/ gma/

d17dd7q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17dd7q