Barroso uspokaja kraje spoza euro ws. nadzoru bankowego EBC
12.09. Strasburg (PAP) - Przewodniczący KE Jose Barroso uspokajał w środę w Parlamencie Europejskim, że wspólny nadzór bankowy EBC w strefie euro nie będzie dyskryminował krajów...
12.09. Strasburg (PAP) - Przewodniczący KE Jose Barroso uspokajał w środę w Parlamencie Europejskim, że wspólny nadzór bankowy EBC w strefie euro nie będzie dyskryminował krajów spoza strefy. Propozycja KE nie ma na celu budowania murów na jednolitym rynku - zapewnił.
Komisja Europejska przyjęła w środę propozycję wspólnego nadzoru bankowego dla strefy euro, w którym kluczową rolę będzie odgrywał Europejski Bank Centralny (EBC). Do wspólnego nadzoru na zasadzie "bliskiej współpracy" będą mogły też przystąpić kraje spoza strefy euro. Jednak - jak zaznaczyła KE w komunikacie - "kraje spoza strefy euro nie mogą w pełni być częścią wspólnego mechanizmu nadzoru", bo EBC nie ma wystarczających kompetencji poza eurostrefą.
"Wspólny nadzór wzmocni jednolity rynek (UE); ta propozycja nie powstała, by wznieść jakiekolwiek mury na jednolitym rynku" - zapewnił podczas środowej debaty w PE Barroso. Dodał, że propozycja KE uwzględniła kwestię relacji członków spoza strefy wobec nowego nadzoru. "EBC będzie stosował jeden zestaw reguł m.in. w sprawie wymogów kapitałowych dla banków, uzgodnionych dla wszystkich 27 krajów członkowskich" - powiedział.
"Kraje spoza strefy euro powinny mieć możliwość uczestnictwa, propozycja jest tak otwarta, jak to możliwe. Ci spoza euro mogą brać udział (w nadzorze) poprzez mechanizm bliskiej współpracy" - uspokajał Barroso. Zaznaczył, że KE poszła tak daleko w swojej propozycji w angażowaniu krajów spoza euro do wspólnego nadzoru, na ile pozwalają jej "obecne traktaty".
"Są też zabezpieczenia. Decyzje związane z nadzorem transgranicznej działalności banków nadal będą podejmowane przez kolegia (nadzorców bankowych), w których wszystkie kraje UE zachowają pełne prawo głosu, nawet jeśli to EBC będzie nadzorcą banku-matki. Także Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) zachowa wszystkie swoje kompetencje do rozwiązywania dysput (między nadzorami) zgodnie z zasadami jednolitego rynku, także względem EBC" - zapewnił.
Szef KE podkreślił, że nikt nie jest tak bardzo jak KE przywiązany do "zasady niedyskryminacji i równości krajów UE", choć - jak zauważył - są różnice gospodarcze. Ponadto zdaniem Barroso skuteczniejszy nadzór w strefie euro jest "dobry dla bezpieczeństwa wszystkich".
Barroso bronił też wyboru EBC na nadzorcę bankowego w strefie euro. Zaznaczył, że instytucja ta została wybrana, ponieważ jest "dobrze ugruntowaną, federalną instytucją strefy euro". Zapewnił, że funkcje nadzorcze EBC będą oddzielone od jego funkcji strażnika polityki monetarnej.
Barroso podał, że już teraz 14 krajów ze strefy euro powierzyło nadzór bankowy swoim bankom centralnym oraz że także Wielka Brytania chce powierzyć nadzór Bankowi Anglii.
Ze Strasburga Julita Żylińska (PAP)
jzi/ kar/ asa/