Trwa ładowanie...
d2ydd4d

BBN: wizyta zastępcy sekretarza RBN Gruzji (komunikat)

...

Share
d2ydd4d

21.11. Warszawa - BBN informuje:

Gruzja potwierdza utrzymanie prozachodniego kierunku w polityce bezpieczeństwa. Kwestie bezpieczeństwa regionalnego - w tym nieuregulowanych konfliktów na terytorium Gruzji - były jednym z tematów poruszonych podczas spotkania zastępcy szefa BBN Zdzisława Lachowskiego z zastępcą sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego Gruzji (RBNG) Batu Kutelią.

Wizyta Batu Kutelii w Polsce (21 listopada br.) wynika z realizacji planu współpracy przyjętego przez BBN i Biuro RBNG w kwietniu 2012 r. podczas wizyty ministra Stanisława Kozieja w Tbilisi.

Tematami konsultacji na szczeblu zastępców sekretarzy rad bezpieczeństwa narodowego były kwestie bezpieczeństwa regionalnego, w tym nieuregulowanych konfliktów na terytorium Gruzji. Z. Lachowski potwierdził zdecydowane poparcie Polski dla wysiłków misji EUMM kierowanej przez generała Andrzeja Tyszkiewicza (misja monitorująca Unii Europejskiej zajmująca się obserwacją sytuacji w rejonie Abchazji i Osetii Południowej).

d2ydd4d

Omówiono także zagadnienie współpracy NATO-Gruzja w świetle wyników ostatniego szczytu Sojuszu w Chicago. Z. Lachowski wyraził uznanie dla konsekwentnej polityki euroatlantyckiej Gruzji, która przejawia się m.in. w wystawieniu najliczniejszego spośród państw nieczłonkowskich kontyngentu w Afganistanie.

Odnosząc się do stosunków UE-Gruzja, zastępca szefa BBN podkreślił znaczenie wyborów parlamentarnych w Gruzji z 1 października, które zostały ocenione jako demokratyczne. W tym kontekście, zgodnie z zasadą "więcej za więcej", powstają korzystne warunki do przyspieszenia rozmów UE-Gruzja w sprawie zawarcia umowy stowarzyszeniowej (wraz z porozumieniem o pogłębionej strefie wolnego handlu) oraz zdynamizowania współpracy w innych obszarach, np. w sferze Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony oraz w sprawach wizowych.

Batu Kutelię przyjął także szef BBN, minister Stanisław Koziej. W czasie śniadania roboczego, dziękując za dobrą wizytę w Gruzji w kwietniu 2012 r., minister S. Koziej zaprosił sekretarza RBNG do złożenia wizyty w Polsce w przyszłym roku. Szef BBN wyraził przekonanie, że dobry klimat w relacjach Polski i Gruzji, którego świadectwem jest dialog na najwyższym szczeblu (ostatnio: spotkanie prezydentów obu państw przy okazji wrześniowej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ)
, będzie w dalszym ciągu sprzyjał obustronnie korzystnym wzajemnym kontaktom.

S. Koziej położył akcent na konieczności zachowania najwyższych standardów demokracji w Gruzji, wyrażając nadzieję, że państwo to może stać się przykładem udanej transformacji politycznej i gospodarczej na skalę całego regionu. Zadeklarował gotowość do podzielenia się doświadczeniami Polski, wskazując na podobieństwa ustrojowe między oboma państwami (po wejściu w życie zmian do konstytucji Gruzji jesienią 2013 r.).

Podczas wizyty w Polsce B. Kutelia przeprowadził także rozmowy w MSZ i MON.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d2ydd4d

Podziel się opinią

Share
d2ydd4d
d2ydd4d