BBN ws. informacji MON dot. uposażeń (komunikat)

...

15.01. Warszawa - Departament Komunikacji Społecznej BBN informuje:

Minister obrony narodowej Bogdan Klich poprosił o niepodnoszenie w 2010 r. tzw. wskaźnika bazowego służącego do obliczania uposażenia żołnierzy zawodowych. Szef BBN przyjął to do wiadomości, jest jednak zdumiony nieścisłymi oraz nieprawdziwymi informacjami, jakie przekazał MON.

Ostatni wzrost wskaźnika bazowego został wprowadzony rozporządzeniem prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego z 3 października 2007 r. Wnioskował o to ówczesny minister obrony narodowej Aleksander Szczygło. W myśl tego rozporządzenia wskaźnik miał wzrosnąć w następujący sposób:

- od 1 stycznia 2008 r. z poziomu 2,26 do 2,48; - od 1 stycznia 2009 r. z poziomu 2,48 do 2,60.

Ponieważ w 2009 r. wzrosły wskaźniki dla innych służb mundurowych, 11 grudnia 2009 r. szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Aleksander Szczygło zwrócił się do ministra ON o podobną decyzję dotyczącą żołnierzy. W imieniu prezydenta RP zwierzchnika sił zbrojnych zasugerował zwiększenie mnożnika z 2,60 do 2,67.

W odpowiedzi, 8 stycznia 2010 r., minister obrony narodowej Bogdan Klich poprosił o niepodnoszenie tego wskaźnika.

Szef BBN przyjął to do wiadomości, jednak z dezaprobatą odniósł się do manipulowania informacjami dotyczącymi uposażeń żołnierzy. W swoim piśmie minister obrony narodowej zawarł bowiem nieprawdziwe stwierdzenie, że "w 2009 r. w resorcie obrony narodowej () jednorazowo podniesiono wskaźnik wielokrotności kwoty bazowej z 2,48 na 2,60 ()", co jednoznacznie sugeruje, że to resort obrony dokonał podniesienia tego wskaźnika. Jak wynika z cytowanego powyżej rozporządzenia prezydenta RP, faktycznie nastąpiło to w roku 2007. W 2009 r. mieliśmy jedynie do czynienia ze skutkiem decyzji prezydenta Lecha Kaczyńskiego z 2007 r.

Zdumiewające jest także kolejne stwierdzenie ministra Bogdana Klicha, który poinformował BBN, że "zgodnie z rządowymi założeniami, podwyższenie wskaźników wielokrotności kwoty bazowej powinno odbywać się w sposób skoordynowany i systemowy dla wszystkich służb mundurowych".

W związku z tym rodzi się pytanie, w jaki sposób Rada Ministrów ma zamiar doprowadzić do podwyższania tych wskaźników w sposób "skoordynowany i systemowy", skoro każda ze służb mundurowych posiada swoją specyfikę, którą należy uwzględnić m.in. poprzez wysokość uposażeń.

Dlatego minister Aleksander Szczygło wystąpił do ministra obrony narodowej z prośbą o wskazanie tych założeń, gdyż w 2009 r. nie były one stosowane. Odwrotnie, szef BBN odniósł wrażenie, że zarówno wysokości wskaźników jak i daty ich wprowadzania odbywały się w sposób wykluczający stosowanie jakiegokolwiek systemu.

Fakty są bowiem następujące: rozporządzeniami Rady Ministrów z 22 grudnia 2008 r. wskaźniki te podwyższono funkcjonariuszom Państwowej Straży Pożarnej (z 2,37 do 2,59), Straży Granicznej (z 2,50 do 2,67) oraz Biura Ochrony Rządu (z 2,58 do 2,76). W 2009 r. podwyżki objęły kolejne służby. 28 stycznia Rada Ministrów podniosła mnożnik dla funkcjonariuszy Agencji Wywiadu (z 3,40 do 3,81). Rozporządzeniem RM z 19 marca wzrósł wskaźnik dla Służby Więziennej (z 2,48 do 2,65). 17 kwietnia (z 3,34 do 3,40) podniesiono mnożnik dla Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, dziesięć dni później również dla Służby Kontrwywiadu Wojskowego (z 3,34 do 3,40). Natomiast w Służbie Wywiadu Wojskowego wyższy wskaźnik (z 3,40 do 3,81) wprowadzono 12 maja 2009 r.

Szef BBN przypomina jednocześnie, że w procesie ustalania uposażeń żołnierzy zawodowych, znaczącą rolę odgrywa prezydent RP. W oparciu o art. 71 ust. 3 ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, określa on wielokrotność kwoty bazowej. Biorąc więc pod uwagę obecnie obowiązujące przepisy prawa nasuwa się wniosek, że Rada Ministrów może ewentualnie koordynować działania i tworzyć systemy w tym zakresie, ale tylko w odniesieniu do funkcjonariuszy. W przypadku żołnierzy powinna ściśle współdziałać z prezydentem RP, tak aby ich uposażenie uwzględniało prestiż zawodu żołnierzy oraz zobowiązanie państwa do zapewnia im godnych warunków życia, umożliwiających oddanie się służbie narodowi i ojczyźnie, rekompensując odpowiednio trud, ograniczenia i wyrzeczenia związane z pełnieniem zawodowej służby wojskowej (art. 3 ust. 3 i art. 71 ust. 3 ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych).

Aleksander Szczygło uważa, że przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej winni zdecydowanie bardziej precyzyjnie informować o swoich działaniach dotyczących kwestii uposażeń żołnierzy zarówno prezydenta RP jak również opinię publiczną.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
finansewojskobbn

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)