BCP może zarobić 1,4 mld euro na sprzedaży Banku Millennium
Portugalski Banco Comercial Portugues (BCP) może wzbogacić się na sprzedaży polskiego Banku Millennium o 1,4 mld euro - szacują portugalskie media.
16.08.2011 | aktual.: 16.08.2011 14:23
Według tygodnika "Sol", potencjalna sprzedaż Banku Millennium nie oznacza jednak, że Portugalczycy wycofają się całkowicie z Polski. "Władze BCP rozpatrują każdą możliwą opcję dla swojej spółki w Polsce. Sprzedaż jest najbardziej prawdopodobnym, choć jeszcze nieprzesądzonym wariantem" - poinformował lizboński tygodnik.
Z kolei według informacji telewizji publicznej RTP, władze BCP jeszcze w tym tygodniu rozpoczną analizę złożonych ofert na zakup Banku Millennium w Polsce, poszukiwania kontrahenta potrwają do połowy września.
7 sierpnia prof. Marcelo Rebelo de Sousa, były lider rządzącej Portugalią Partii Socjaldemokratycznej, poinformował telewizję TVI, że francuski BNP Paribas jest zainteresowany kupnem Banku Millennium i "od dłuższego czasu prowadzi w tej sprawie negocjacje z BCP". Dwa dni później władze banku ujawniły, że "dotychczas nie otrzymały żadnej informacji świadczącej o zainteresowaniu BNP Paribas zakupem Banku Millennium".
Pod koniec lipca prezes BCP Carlos Santos Ferreira poinformował o zmianach w polityce spółki na najbliższe lata, ujawniając, że europejskie oddziały grupy, w tym polski Bank Millennium, "przestały być dla firmy strategiczne" i Portugalczycy skoncentrują się na inwestycjach w Angoli, Mozambiku, Brazylii i Chinach. Według analityków, zapowiedź ta była wyraźnym sygnałem, że BCP zamierza sprzedać swoje udziały w Banku Millennium.
Portugalska firma BCP posiada 65,5 proc. udziałów w polskim Banku Millennium, którego zysk w pierwszym półroczu br. wyniósł 54 mln euro.
Bank Millennium powstał w 1989 r. Działał pierwotnie jako Bank Inicjatyw Gospodarczych, a po połączeniu z Bankiem Gdańskim w 1997 r., jako BIG Bank Gdański. Pod aktualną nazwą występuje od 2003 r.
Z Lizbony Marcin Zatyka