Trwa ładowanie...
budownictwo

Będą zmiany w mieszkalnictwie komunalnym? Rząd chce ograniczyć umowy bezterminowe

Urzędnicy chcą zmienić ustawę o ochronie lokatorów w taki sposób, by umożliwić podpisywanie terminowych umów z najemcami.

Share
Będą zmiany w mieszkalnictwie komunalnym? Rząd chce ograniczyć umowy bezterminowe
Fot: Bartosz Wawryszuk
d7ucmbz

Rząd szykuje zmiany dotyczące mieszkań komunalnych. W ministerstwie infrastruktury powstają przepisy, które z jednej strony wzmocnią tę część rynku mieszkaniowego, z drugiej zaś zaostrzą kryteria przyznawania lokali.

Urzędnicy chcą zmienić ustawę o ochronie lokatorów w taki sposób, by umożliwić podpisywanie terminowych umów z najemcami. Jak mówi wiceminister infrastruktury Kazimierz Smoliński, bezterminowe umowy, które obowiązują dzisiaj, są okazją do nadużyć. Zaznaczył, że w tej chwili wynajęcie mieszkania komunalnego powoduje, że gmina traci możliwość wpływania na to, kto te mieszkania po wielu latach wynajmuje.

Minister podkreślił, że są przypadki, kiedy sytuacja materialna najemcy poprawia się na tyle, że stać go na wynajem na rynku komercyjnym, a nawet na kupno nieruchomości.

d7ucmbz

Po zakończeniu umowy gmina będzie miała prawo sprawdzić wysokość zarobków najemcy. Dochody przekraczające określone normy spowodują, że najemca będzie miał do wyboru - albo zapłaci czynsz rynkowy, albo się wyprowadzi.

Budownictwo komunalne dostanie większe dofinansowanie. Rząd chce natomiast ograniczyć budownictwo socjalne. Zdaniem Kazimierza Smolińskiego w Polsce jest dużo mieszkań o najniższym standardzie. Dlatego też rząd chce zwiększyć dotacje dla samorządów przeznaczone na budownictwo komunalne. Rząd chce natomiast zrezygnować z dotowania budownictwa socjalnego.

Projekt odpowiednich regulacji trafi pod obrady rządu jeszcze w tym roku.

d7ucmbz

Podziel się opinią

Share
d7ucmbz
d7ucmbz