Trwa ładowanie...

Chce dodatkowego dnia wolnego od pracy. Wysłał petycję do prezydenta

Co roku zgodnie z przepisami mamy 13 dni ustawowo wolnych od pracy. To tzw. święta nakazane. Jest szansa, aby zyskać jeszcze jeden dzień wolny w roku. O tym, czy będzie to możliwe, zadecyduje prezydent Andrzej Duda.

Czy 2 maja będzie dniem wolnym? Jest wniosek do prezydentaCzy 2 maja będzie dniem wolnym? Jest wniosek do prezydentaŹródło: East News, fot: Adam Burakowski
d4cy9yl
d4cy9yl

Do Kancelarii Prezydenta wpłynęła petycja proponującą wprowadzenie dodatkowego, ustawowo wolnego dnia od pracy. Chodzi o 2 maja, czyli Dzień Flagi, który obecnie jest dniem roboczym dla większości osób - informuje "Fakt".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kiedyś "Made in Germany" to był synonim kiepskiej jakości - Krzysztof Domarecki w Biznes Klasie

"W interesie publicznym wnoszę o rozszerzenie katalogu dni wolnych od pracy w ustawie o dniach wolnych od pracy przez wpisanie: 2 maja – Dzień Flagi jest świętem, który wyraża szacunek do polskich barw oraz symboli narodowych. Jest też częścią tzw. świąt majowych, podczas których nie tylko obchodzimy święto pracy, barw narodowych oraz Konstytucji 3 Maja, ale również spotykamy się i spędzamy ten czas w gronie rodziny i przyjaciół. Święta majowe integrują Polaków bez względu na rasę, płeć, wiek, wykształcenie, wyznanie czy pochodzenie. Dlatego warto, aby obywatele celebrowali wszystkie święta majowe razem" – proponuje w petycji jej autor.

d4cy9yl

Aby 2 maja był dniem wolnym od pracy, konieczne są zmiany w przepisach. Te mógłby podjąć prezydent Andrzej Duda, kierując do Sejmu projekt ustawy.

– Pojawiają się wyliczenia, że każdy dzień wolny od pracy to koszt kilku, a nawet kilkunastu miliardów złotych. Koszty te wydają się jednak zawyżone. Przecież, nawet jeśli jest dzień wolny od pracy, to nie dla wszystkich – np. służby mundurowe czy lekarze muszą pracować. Poza tym mało jest zakładów, które pracują na 100 proc. przez siedem dni w tygodniu – mówi ekonomista Marek Zuber, cytowany przez dziennik.

Ekonomista dodaje, że 2 maja i tak większośc osób nie pracuje. – Pół biedy, jeśli pracownik tego dnia weźmie urlop wypoczynkowy. Pojawiają się różne kombinacje. Jestem za tym, by skończyć z taką fikcją – dodaje.

d4cy9yl

Jak podkreśla, kolejnym takim dniem, który mógłby być w kalendarzu jako wolny od pracy, jest piątek po Bożym Ciele.

Kolejny długi weekend jeszcze w maju?

W maju czekają nas jeszcze dwa święta. W dodatku oba ustawowo wolne od pracy. Mowa o Zielonych Świątkach i Bożym Ciele.

Boże Ciało wypada w czwartek - wystarczy więc, że weźmiemy w pracy jeden dzień urlopu i czekają nas cztery dni wolnego. Jeżeli natomiast skorzystamy z czterech dni urlopu - od 27 do 29 maja i 31 maja, będziemy mieć aż 9 dni odpoczynku (łącznie z weekendami).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4cy9yl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4cy9yl