Trwa ładowanie...
d4me7yx

Będzie miesiąc urlopu wychowawczego dla ojca?

Z obecnych 36 miesięcy urlopu wychowawczego, przysługującego matce, zostanie wydzielony miesiąc dla ojca
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Będzie miesiąc urlopu wychowawczego dla ojca?
d4me7yx

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje projekt zmiany w kodeksie pracy, dotyczący m.in. urlopu wychowawczego. Z obecnych 36 miesięcy urlopu wychowawczego, przysługującego matce, zostanie wydzielony miesiąc dla ojca - wynika z odpowiedzi wiceministra pracy na poselską interpelację.

Pytanie o przygotowywaną przez resort zmianę w kodeksie pracy zadali posłowie Tomasz Latos i Maks Kraczkowski (PiS). Z ich informacji wynika, że rodzice będą musieli podzielić się urlopem wychowawczym. Z 36 miesięcy urlopu wychowawczego, przysługującego obecnie matce, zostanie wydzielony miesiąc dla drugiego rodzica. Jeżeli rodzice nie skorzystają z tego rozwiązania, to stracą jeden miesiąc urlopu i w tej sytuacji wyniesie on 35 miesięcy.

Posłowie zapytali ministra pracy, czy w tej sytuacji samotne matki będą nadal miały prawo do pełnego 36-miesięcznego urlopu wychowawczego.

d4me7yx

W odpowiedzi wiceminister Radosław Mleczko wyjaśnił, że zmiana wynika z konieczności wdrożenia unijnej dyrektywy Rady 2010/18/UE. Projekt zmiany kodeksu przewiduje konieczność zagwarantowania minimum jednego miesiąca urlopu dla każdego z rodziców - potwierdził wiceminister. To oznacza, że w razie, gdy jeden rodzic nie skorzysta z takiego miesiąca, drugi nie ma do niego prawa. - Tym samym jest to miesiąc stracony - zaznaczył Mleczko.

Wyjaśnił, że unijna dyrektywa nie wymaga, by traktować samotnych rodziców odmiennie i przyznawać im prawo do pełnego wymiaru urlopu rodzicielskiego. To oznacza, że matka, samotnie wychowująca dziecko, nie otrzyma tej części urlopu wychowawczego, który przypadałby ojcu dziecka.

Mleczko poinformował, że ze względu na duże społeczne znaczenie tej zmiany zostaną przeprowadzone szerokie konsultacje z partnerami społecznymi, także na forum Zespołu Problemowego ds. Prawa Pracy i Układów Zbiorowych Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych. Dlatego - jak zakłada resort pracy - wejście tej zmiany zostanie przedłużone o rok - do 8 marca 2013 r.

Szukasz pracy? Sprawdź najnowsze oferty!Szukasz pracy? Sprawdź najnowsze oferty!

d4me7yx

Podziel się opinią

Share
d4me7yx
d4me7yx