Trwa ładowanie...
dpirlot

Będzie więcej gazu z polskich złóż

PGNiG podpisało umowę z Rawicz Energy z Grupy Palomar Natural Resources, która będzie dostarczać nawet 160 mln m sześc. gazu rocznie ze złoża w Wielkopolsce - poinformował we wtorek PGNiG.

Share
dpirlot

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało kontrakt na dostawy gazu z Rawicz Energy - spółką z Grupy Palomar Natural Resources. Dostawy rozpoczną się po zakończeniu prac związanych z przyłączeniem infrastruktury kopalni Rawicz do należącej do PGNiG kopalni Załęcze, gdzie będzie odbierany gaz. Następnie zostanie on odgazotowany w Oddziale PGNiG w Odolanowie. Grupa Palomar zakłada, że dostawy możliwe będą już w trzecim kwartale 2017 roku. W początkowym okresie dostaw będzie to około 50 mln m sześc. gazu rocznie.

"Podpisana umowa to kolejny krok do stałego zwiększenia ilości gazu pochodzącego ze źródeł krajowych. Widzimy duży potencjał w obszarze wydobycia tego surowca na terenie Polski. Dlatego, poza systematycznym zwiększaniem nakładów na wydobycie własne, rozpoczęliśmy współpracę z kolejnym zagranicznym partnerem - powiedział wiceprezes ds. handlowych PGNiG Maciej Woźniak.

Prezes Grupy Palomar Natural Resources John Buggenhagen dodał, że działająca na polskim rynku od 2014 roku Palomar już wkrótce, jako pierwsza prywatna, międzynarodowa firma w Polsce uruchomi produkcję gazu ziemnego na znaczącą skalę.

dpirlot

"Potwierdzenie komercyjnego potencjału złoża Rawicz jest dowodem na to, że jest duża szansa na dalsze odkrycia i zwiększenie produkcji gazu ziemnego ze złóż konwencjonalnych na zachodzie Polski - dodał.

Palomar Natural Resources jest operatorem siedmiu koncesji poszukiwawczo-rozpoznawczych, w których posiada 65 proc. udziałów. Łączny obszar posiadanych koncesji wynosi ponad 5 tys. km kw. Są to koncesje: Nowa Sól, Wschowa, Góra, Rawicz, Poznań Wschód 206, Poznań Wschód 207 oraz Poznań Północ 208.

Według danych Państwowego Instytutu Geologicznego w Polsce znajduje się ok. 145 mld m sześc. gazu w udokumentowanych złożach konwencjonalnych. Roczne zużycie gazu w Polsce to ok. 15 mld m sześc.

dpirlot

Podziel się opinią

Share
dpirlot
dpirlot