Trwa ładowanie...
obniżka
09-01-2013 17:50

Belka: dalsza obniżka stóp możliwa, ale nie bezwarunkowa

Dalsza obniżka stóp procentowych jest możliwa, ale nie jest bezwarunkowa czy pewna - powiedział prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka na konferencji prasowej po posiedzeniu RPP. Według niego polska gospodarka jest blisko dna spowolnienia.

Belka: dalsza obniżka stóp możliwa, ale nie bezwarunkowaŹródło: AFP, fot: YASSER AL-ZAYYAT
d3dyupt
d3dyupt

W środę RPP obniżyła stopy procentowe o 25 pb. Jest to trzeci miesiąc z rzędu, kiedy Rada decyduje się na obniżenie stóp. Referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie od czwartku 4,00 proc. w skali rocznej.

Prezes NBP ocenił podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Rady, że RPP zbliża się do końca pewnego etapu w łagodzeniu swojej polityki, ale kolejna obniżka stóp w lutym nie jest wykluczona. - Ostatnie zdanie komunikatu (RPP opublikowanego po posiedzeniu - PAP) należy rozumieć w sposób następujący: pewna runda obniżek stóp procentowych dobiega końca. Nie można po prostu prowadzić pewnej polityki w nieskończoność - powiedział Belka.

Dodał, że obniżka jest dalej możliwa, a być może nawet prawdopodobna, ale nie bezwarunkowa czy niemal pewna. - I na pewno zwiastuje to, że zbliżamy się do końca pewnego etapu w polityce łagodzenia - zaznaczył prezes banku centralnego.

- Nie wykluczamy, że w lutym może mieć miejsce kolejna obniżka stóp procentowych, ale w takim przypadku w sposób zdecydowany należałoby się liczyć z tym, że w kolejnym miesiącu czy miesiącach nastąpiłaby przerwa, którą wykorzystalibyśmy na analizę marcowej projekcji oraz, co ważniejsze, analizę danych napływających z gospodarki - powiedział prezes NBP.

d3dyupt

Belka uważa, że obniżenie się wskaźnika inflacji pozwoli na "śmielsze" ruchy w polityce pieniężnej. Jego zdaniem polska gospodarka jest blisko dna spowolnienia. - Nie ma zagrożenia recesji, raczej gospodarka nie będzie już nurkować - powiedział.

Prezes NBP ocenił, że kurs złotego w ostatnich miesiącach wykazuje się stabilnością. - Amplituda wahań złotego jest ostatnio znacznie mniejsza niż rok temu. Ostatnie miesiące to okres stabilności złotego, porównywalny z koroną szwedzką czy duńską - powiedział.

Obecna na konferencji Anna Zielińska-Głębocka z RPP powiedziała, że Rada sygnalizuje przerwę w cyklu łagodzenia polityki pieniężnej, a nie jego koniec. - Troszkę niefortunne jest sformułowanie, że cykl dobiega końca, bo raczej mówimy o przerwie. Chyba to będzie właściwsze nasze określenie; nie możemy przyjąć założenia, że co miesiąc będziemy obniżać do nieokreślonej daty - wyjaśniła.

- Raczej należy mówić o tym, że może się pojawić jakaś przerwa po to, żeby zobaczyć, czy nasze działania są działaniami, które w dobry sposób umożliwiają transmisję polityki pieniężnej - dodała.

d3dyupt

Zdaniem Zielińskiej-Głębockiej, gdy nie istnieje zagrożenie presją inflacyjną, RPP może wspierać wzrost gospodarczy. - Nie ma nic złego w tym, że jeśli nie grozi presja inflacyjna, poprzez działania, które są dostępne wspieramy wzrost gospodarczy. Mamy główny cel, którym się kierujemy, bo prowadzimy dość konwencjonalną politykę pieniężną - powiedziała.

W komunikacie po posiedzeniu Rady napisano, że "jeśli napływające informacje będą potwierdzały trwałość osłabienia koniunktury gospodarczej, a ryzyko nasilenia się presji inflacyjnej będzie ograniczone, Rada nie wyklucza dalszego złagodzenia polityki pieniężnej".

Według RPP dynamika PKB w najbliższych kwartałach pozostanie ograniczona, przez co inflacja w średnim okresie może się ukształtować poniżej celu NBP (2,5 proc.). "W ocenie Rady, napływające dane potwierdzają wyraźne osłabienie koniunktury w Polsce, które prowadzi do ograniczenia presji płacowej i inflacyjnej. Równocześnie Rada ocenia, że dynamika PKB w najbliższych kwartałach pozostanie umiarkowana, co stwarza ryzyko kształtowania się inflacji poniżej celu inflacyjnego NBP w średnim okresie" - napisano w komunikacie.

- Biorąc to pod uwagę, Rada postanowiła ponownie obniżyć stopy procentowe NBP. Obniżenie stóp procentowych oddziałuje w kierunku zwiększenia aktywności gospodarczej i ogranicza ryzyko spadku inflacji poniżej celu w średnim okresie - dodano.

d3dyupt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dyupt