Trwa ładowanie...
d2miff0

Belka: Gospodarka przyspiesza w tempie umiarkowanym

Warszawa, 06.05.2015 (ISBnews) - Gospodarka w Polsce przyspiesza w tempie umiarkowanym i w oparciu o "trzy silniki": popyt konsumpcyjny, popyt inwestycyjny oraz eksport, uważa prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Marek Belka.

Share
d2miff0

"Gospodarka w Polsce przyspiesza w tempie umiarkowanym, co mnie cieszy, bo będzie dłużej trwało. Jesteśmy optymistami, gdyż rozwijamy się w oparciu o trzy silniki, czyli na porządnym wzroście popytu konsumpcyjnego, ożywiającym się popycie inwestycyjnym, eksport też zachowuje się bardzo dobrze, ale także do pewnego stopnia nasze firmy zaczynają już rozglądać się za nowymi rynkami zbytu" - powiedział Belka podczas konferencji prasowej.

Według centralnej ścieżki marcowej projekcji, wzrost PKB przyspieszy do 3,4% w tym i spowolni do 3,3% w przyszłym roku. W listopadzie NBP spodziewał się, że wzrost gospodarczy Polski wyniesie w tym roku 3,3% i 3,0% w 2016 r.

Minister finansów Mateusz Szczurek powiedział dziś, że ma nadzieję, iż wzrost PKB w tym roku może być szybszy niż zapisane w budżecie 3,4%.

d2miff0

Minister zwrócił uwagę, że obecnie wiele banków podnosi swoje prognozy tegorocznego wzrostu PKB Polski i dodał, że jest to sytuacja zbliżona do tej sprzed roku - wtedy pojawiały się prognozy ocierające się o 4% wzrostu.

Wczoraj Komisja Europejska podwyższyła prognozę tegorocznego wzrostu PKB Polski do 3,3% z oczekiwanych w listopadzie ub.r. 2,8% (wobec 3,4% prognozowanych w maju ub.r.). W 2016 r. wzrost PKB ma sięgnąć, według KE, 3,4% (wobec 3,3% oczekiwanych w listopadzie). W ub.r. wzrost PKB wyniósł 3,4%.

(ISBnews)

d2miff0

Podziel się opinią

Share
d2miff0
d2miff0