Trwa ładowanie...
dysxlpg

Belka: Możliwość obniżki ratingu jest już zdyskontowana w kursie złotego

Warszawa, 06.05.2016 (ISBnews) - Zapowiedź obniżki ratingu Polski przez Moody's Investors Service jest już zdyskontowana w kursie złotego, uważa prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Marek Belka.

Share
dysxlpg

"Nie spodziewam się żadnego tsunami, natomiast zapowiedź obniżenia ratingu - bo tak to można interpretować - to wywiera presję na złotego. Mam przekonanie, że ta obniżka - jeśli będzie miała miejsce - jest już w kursie zdyskontowana" - powiedział Belka podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP).

To osłabienie złotego wywołane po części czynnikami zewnętrznymi, dodał.

Według Belki, na rynek walutowy wpłynęło już ogłoszenie kandydatury Adama Glapińskiego na nowego prezesa NBP (kadencja Belki kończy się w czerwcu br.).

dysxlpg

"Myślę, że rynki dobrze przyjęły kandydaturę na nowego prezesa NBP. Słyszałem opinie o kontynuacji. Myślę, że to jest dobry wybór i tak to będzie ocenione przez rynki. Zresztą - już jest" - wskazał szef banku centralnego.

Moody's ma opublikować raport na temat ratingu Polski 13 maja.

Na początku kwietnia agencja Moody's poinformowała, że Polska stawia czoło podwyższonemu ryzyku politycznemu na skutek kryzysu konstytucyjnego, wywołanego "walką" przy wyborze sędziów Trybunału Konstytucyjnego oraz "kontrowersyjnej" nowej legislacji, która ogranicza prerogatywy Trybunału. Ich zdaniem te wydarzenia mogą pogorszyć atrakcyjność Polski dla inwestorów zagranicznych, co jest zdarzeniem negatywnym dla ratingu.

(ISBnews)

dysxlpg

Podziel się opinią

Share
dysxlpg
dysxlpg