Bez ochrony

Zapowiadają się zwolnienia w zakładach
pracy chronionej. Niepełnosprawni pracownicy przestają być już dla
nas opłacalni - mówią wprost przedsiębiorcy - pisze "Gazeta
Pomorska". Jeszcze do niedawna zakłady pracy chronionej cieszyły
się wieloma przywilejami. Największy z nich to zwrot podatku VAT.
Dla wielu przedsiębiorstw był to spory zastrzyk gotówki,
stanowiący znaczącą pozycję w przychodach. Dziś właściciele zpchr-
ów utrzymują, że nie ma im czego zazdrościć - podaje dziennik.

Najpierw weszła w życie nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej niepełnosprawnych, w której zwrot VAT-u zastąpiono dofinansowaniem wynagrodzenia niepełnosprawnych: od 50 do 130 proc. minimalnej pensji, w zależności od stopnia niepełnosprawności. Jednak, zdaniem przedsiębiorców, przysłowiowej oliwy do ognia dolało rozporządzenie Rady Ministrów z 18 maja tego roku, które już dzień później weszło w życie - informuje "Gazeta Pomorska". _ W dodatku obowiązywało z datą wsteczną, od 1 maja _ - podkreśla Włodzimierz Guzicki, prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. Tymczasem z dotychczasowych orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego wynika, że każda zmiana dotycząca podmiotów gospodarczych powinna mieć przynajmniej roczne vacatio legis.

Wspomniane rozporządzenie całkowicie zmieniło zasady finansowania zpchr-ów. Zryczałtowane dopłaty do każdego niepełnosprawnego pracownika zastąpiono zaliczkami, których wielkość określa sam pracodawca. Przede wszystkim musi on wykazać, o ile wyższe są koszty zatrudniania osoby niepełnosprawnej od zdrowego pracownika. Wówczas Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wypłaca mu tę różnicę. Przedsiębiorcy nie wiedzą jednak, jak to obliczać, i czy w razie ewentualnej kontroli ich wyliczenia nie zostaną podważone - pisze "Gazeta Pomorska".

Z badań ankietowych przeprowadzonych przez POPON, w którym wzięło udział przeszło 50 zakładów zatrudniających łącznie około 21 tys. osób wynika, że co najmniej 70 proc. z nich planuje w tym roku redukcję etatów - podaje dziennik. _ Warto dodać, że od początku roku pracę straciło już 24 tys. niepełnosprawnych _ - informuje Guzicki. (PAP)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)