Trwa ładowanie...

Bez pieniędzy za A4, firma złożyła wniosek o upadłość

Ponad 60 firm uczestniczących w budowie autostrady A4 między Brzeskiem a Wierzchosławicami domagało się w krakowskim oddziale GDDKiA wypłaty ok. 8 mln zł od firmy Poldim za wykonane prace. Poldim złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości.
Share
Bez pieniędzy za A4, firma złożyła wniosek o upadłość
Fot: AFP / JANEK SKARZYNSKI
d2azpsg

Ponad 60 firm uczestniczących w budowie autostrady A4 między Brzeskiem a Wierzchosławicami domagało się w czwartek w krakowskim oddziale GDDKiA wypłaty ok. 8 mln zł od firmy Poldim za wykonane prace. Poldim złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości.

Tarnowska firma Poldim jest uczestnikiem konsorcjum, które przejęło budowę odcinka A4 Brzesko - Wierzchosławice. W skład konsorcjum wchodzą też firmy Heilit + Woerner Budowlana, Strabag, Przedsiębiorstwo Inżynieryjne IMB - Podbeskidzie.

Jak powiedział PAP przedstawiciel poszkodowanych podwykonawców Jerzy Kasprzyk, zaległości Poldimu wobec nich sięgają jeszcze miesięcy zimowych i wynoszą w sumie ok. 8 mln zł.

d2azpsg

- W większości jesteśmy małymi, lokalnymi firmami wykonującymi roboty budowlane czy transportowe. Każdy dzień i godzina gra na naszą niekorzyść, bo wielu z nas jest już na skraju bankructwa - wyjaśnił Kasprzyk.

Dodał, że czwartkowe spotkanie w krakowskim oddziale GDDKiA nie przyniosło rozstrzygnięć. Ustalono, że na początku tygodnia podwykonawcy spotkają się z przedstawicielami pozostałych firm wchodzących w skład konsorcjum budującego odcinek autostrady między Brzeskiem a Wierzchosławicami.

Rzeczniczka GDDKiA Urszula Nelken poinformowała PAP, że w czwartkowym spotkaniu uczestniczyli też posłowie PiS Andrzej Adamczyk i Edward Czesak.

Rzeczniczka przyznała, że spotkanie nie przyniosło decydujących rozstrzygnięć. - W obecnej sytuacji prawnej jest tak, że nie możemy zapłacić bezpośrednio usługodawcom. Ale naprawdę chcemy pomóc tym ludziom. Bierzemy pod uwagę kilka rozwiązań, np. przeniesienie tych zaległych płatności Poldimu na innych konsorcjantów, potrącenie należności z faktur konsorcjum czy orzeczenia sądowe lub zajęcia komornicze. Ale takie działania trzeba omówić z przedstawicielami pozostałych konsorcjantów. Takie spotkanie ma się odbyć w przyszłym tygodniu - wyjaśniła.

d2azpsg

Rzecznik krakowskiego oddziału GDDKiA Iwona Mikrut dodała, że "rozumiejąc trudną sytuację usługodawców i mając na uwadze sprawny przebieg budowy GDDKiA Oddział w Krakowie stara się pomóc w znalezieniu możliwości prawnych, które pozwolą na zaspokojenie roszczeń".

Przedstawiciele firm, którym Poldim zalega z płatnościami poinformowali, że jeśli w najbliższym czasie nie zostaną podjęte decyzje, mogą zablokować budowę odcinka autostrady A4.

Konsorcjum firm Heilit + Woerner Budowlana, Strabag, Poldim, Przedsiębiorstwo Inżynieryjne IMB - Podbeskidzie od października zeszłego roku prowadzi prace budowlane na A4 między Brzeskiem a Wierzchosławicami, po tym jak rozwiązano umowę z wcześniejszym wykonawcą: polsko-macedońskim konsorcjum firm NDI oraz SB Granit.

Według przyjętego harmonogramu w pierwszej kolejności ma zostać ukończony węzeł Wierzchosławice, a cały odcinek do początku stycznia 2013 r.

d2azpsg

Poldim przeżywa trudności finansowe od końca ubiegłego roku. Zadłużenie spółki przekracza 100 mln zł. W zeszłym miesiącu złożyła ona w tarnowskim sądzie wniosek o przeprowadzenie upadłości układowej. W tamtejszym Powiatowym Urzędzie Pracy złożyła też zawiadomienie o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych obejmujących ponad 410 pracowników z załogi liczącej blisko 600 osób.

W środę minister transportu Sławomir Nowak poinformował, że resort finalizuje prace nad projektem nowej ustawy, która regulowałaby sprawy związane z przepływem pieniędzy między wykonawcami dróg a ich podwykonawcami, usługodawcami i dostawcami. Jak wyjaśniał minister, zmiany mają umożliwić poszkodowanym dochodzenie roszczeń od strony publicznej, która z kolei - jeśli dłużnik ogłosi upadłość - będzie dochodzić roszczeń od syndyka.

d2azpsg

Podziel się opinią

Share
d2azpsg
d2azpsg