Bez redukcji limitów CO2
Rząd uznał argumenty przemysłu i wycofał się z projektu cięć - informuje "Puls Biznesu".
Resort Środowiska wycofuje się z projektu rozporządzenia ograniczającego firmom darmowe limity emisji dwutlenku węgla na 2012 r. - Uzasadniano to tym, że nie uda się wprowadzić rozporządzenia w życie przed 1 stycznia 2012 r. - mówi Henryk Kaliś, przewodniczący Forum CO2, skupiającego m.in. cementownie, przemysł chemiczny, wapienniczy, energetykę i hutnictwo.
- Bardzo nas cieszy, że głos przemysłu został usłyszany przez rząd. Dzięki tej decyzji będziemy mogli w 2012 r. pokryć nasze emisje już przydzielonymi limitami, bez konieczności ich dokupowania - mówi Michał Padusiński, kierownik ds. planowania strategicznego Cemeksu, producenta cementu.
Jerzy Majchrzak, dyrektor Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego też jest zadowolony z decyzji ministerstwa. Zaznacza jednocześnie, że pojawia się problem ze znalezieniem darmowych uprawnień dla nowego bloku Elektrowni Bełchatów. Rząd miał ulokować oszczędności (9,5 mln ton) w rezerwie krajowej, która miała być przeznaczona na przyszłe inwestycje w energetyce.
- Jeśli na konferencji w Durbanie nie uda się przedłużyć obowiązywania Protokołu z Kioto, Unia Europejska zostanie osamotniona i może wycofać się z handlu emisjami. Wtedy akty prawne dotyczące tej tematyki będą zbędne - mówi Ryszard Pazdan, prezes Atmotermu.