Rynek zareagował na nowy program rządu. Oto co się dzieje z cenami mieszkań
Program "Bezpieczny kredyt 2 proc." zmienił rynek nieruchomości, ograniczając pulę dostępnych mieszkań i podnosząc ich ceny - wynika z raportu AMRON-SARFiN, za którym stoi Związek Banków Polskich.
08.08.2023 | aktual.: 08.08.2023 19:02
Bezpieczny kredyt 2 procent to wprowadzony przez rząd Zjednoczonej Prawicy program, który ma na celu ułatwienie zakupu pierwszego mieszkania. Program ruszył w lipcu, a teraz Centrum AMRON, które powstało z inicjatywy ZBP, udostępniło dane pokazujące, jak ten program zmienił rynek nieruchomości.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Bezpieczny kredyt 2 proc. zmienia rynek nieruchomości
W raporcie AMRON-SARFiN można przeczytać, że Bezpieczny kredyt 2 proc. ograniczył pulę dostępnych na rynku mieszkań. W ciągu ostatnich 6 miesięcy mieszkania drożały w znacznie szybszym tempie, niż przed ogłoszeniem nowego programu kredytowego pod koniec 2022 roku.
Przeglądając oferty nieruchomości na portalach ogłoszeniowych, można również zauważyć, że znacznie zwiększył się odsetek ofert w przedziale cenowym 700-800 tys. zł (czyli maksymalnej możliwej wartości środków do dyspozycji kredytobiorców Bezpiecznego kredytu 2 proc.). Widać zatem, jak rynek dopasowuje się do nowych warunków kredytowych - napisano w raporcie.
Mieszkania drożeją przez Bezpieczny kredyt 2 proc.?
Z danych zawartych w raporcie wynika, że w Warszawie wzrost cen zauważalny był już od grudnia 2022 r. Ceny ofertowe zaczęły wzrastać jeszcze szybciej od marca 2023 r. i obecnie zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym osiągają średnią wartość około 16 tys. zł/m kw. W połowie grudnia średnia cena jednostkowa wynosiła około 14,5 tys. zł/m kw. To wzrost o 10 proc. na przestrzeni jedynie 6 miesięcy.
AMRON podaje także, że pół roku temu średnia cena mieszkania w Krakowie zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym wynosiła 12,5 tys. zł/m kw. Obecnie (w lipcu 2023 r.) ceny te wzrosły do 14 tys.zł/m kw. na rynku pierwotnym i 14,5 tys. zł/m kw. na rynku wtórnym.
Nie inaczej prezentuje się sytuacja w Gdańsku. Średnia cena ofertowa mieszkań między grudniem 2022 r. a lipcem 2023 r. wzrosła o 8 proc. na rynku pierwotnym i 5 proc. na rynku wtórnym.
Bezpieczny kredyt 2 proc. to kolejny program, który dowodzi, że tego typu działania rządowe, teoretycznie wspierające zdolność kredytową Polaków, powodują przede wszystkim wzrost popytu na mieszkania. To zjawisko wykorzystują sprzedający, windując ceny ofertowe mieszkań. Pozytywny aspekt wprowadzonego programu odczują jedynie ci, którzy skorzystają z Bezpiecznego kredytu 2 proc., natomiast dla pozostałej, przeważającej grupy kupujących (tych, którzy nie spełniają warunków uzyskania takiego kredytu) możliwość zakupu własnego mieszkania znów staje się bardziej odległa - ocenia AMRON w swoim raporcie.