Trwa ładowanie...

Bezpłatne leki dla seniorów. Lista będzie poszerzona

- Chcemy poszerzać listę bezpłatnych leków 75 plus - zaznaczył minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Z każdym rokiem nakłady finansowe na program mają być zwiększane. - W tym roku na to mamy 564 mln, w kolejnych latach coraz więcej, aż osiągamy poziom 1 mld 208 mln zł. To jest bardzo konkretna kwota, która przyniesie ulgę osobom, które muszą te leki wykupywać - zaznaczył minister.

Bezpłatne leki dla seniorów. Lista będzie poszerzonaŹródło: PAP
d13msrp

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podczas jednego z paneli na Forum Ekonomicznym w Krynicy zwrócił uwagę, że z programu bezpłatnych leków 75 plus skorzystało 2,2 mln osób. - 20 mln recept, 40 mln opakowań leków, ponad 370 mln zł, które zostały w kieszeniach seniorów - mówił. Jak podkreślił, nadal wśród seniorów istnieje zjawisko niewykupywania leków z powodu braku środków. Dodał, że jego skala jest trudna do oszacowania. - To zjawisko występowało i, naturalnie, występuje tam, gdzie tych recept do wykupienia jest więcej - oświadczył minister.

Cel - ponad miliard złotych

Zaznaczył, że nie chciałby, aby program stał się zachętą do nabywania większej ilości leków. - Chcemy zlikwidować barierę dostępu do leków, która istniała i być może nadal istnieje - mówił Radziwiłł.

Leki tylko dla bogatych?

Zapowiedział, że lista leków będzie poszerzana. - Strategią poszerzania listy będzie również wsłuchiwanie się w głos środowiska medycznego, które będzie nam sugerować, jakiego rodzaju obszary powinniśmy pokryć tym programem, o ile będą na to środki - zapowiedział.

d13msrp

Zwrócił uwagę, że z każdym rokiem nakłady finansowe na program będą zwiększane. - W tym roku na to mamy 564 mln, w kolejnych latach coraz więcej, aż osiągamy poziom 1 mld 208 mln zł. To jest bardzo konkretna kwota, która przyniesie ulgę osobom, które muszą te leki wykupywać - powiedział minister.

Większa liczba wizyt

Zauważył, że program bezpłatnych leków wpłynął na system opieki zdrowotnej w Polsce. - Są pierwsze dane, które sugerują, że zwiększyła się nieco liczba wizyt w tej grupie wiekowej (75 plus - przyp. red.) u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. I zmniejszyła się nieco liczba wizyt u lekarzy specjalistów - mówił

- Osobiście bardzo się z tego cieszę. Systemowo jest to zjawisko niezwykle korzystne. Od początku nie ukrywałem, że taki jest jeden z celów tego projektu - dodał.
Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Rutkowska-Piotrowska zwróciła uwagę, że zaobserwowano, iż coraz więcej starszych osób realizuje swoje recepty. - Zauważyliśmy 30-procentowy wzrost liczby opakowań wydawanych w ramach tego programu. Na początku programu wydawaliśmy 30 mln opakowań, obecnie jest to 40 mln - podkreśliła.

- Pacjenci z zadowoleniem przyjęli ten program. I przyznam, że liczą na więcej. Pacjenci bardzo chcieliby, aby wszystkie leki dla osób 75 plus były wydawane za darmo. Zdajemy sobie jednak sprawę, że nie jest to możliwe - dodała.
Wiceprzewodnicząca sejmowej komisji zdrowia Joanna Kopcińska (PiS)
podkreśliła, że program to rewolucyjna zmiana. - To zmiany, które przywracają godność seniorom. Seniorzy mieli wstydliwy problem, często odchodzili od okienek aptecznych z niezrealizowaną receptą. Nie podejmowali czasami leczenia, które ordynował lekarz, bądź je przerywali z przyczyn ekonomicznych - mówiła.

Paweł Żebrowski

d13msrp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13msrp