Bezrobotni gotowi zmienić kwalifikacje
Blisko trzy czwarte ankietowanych bezrobotnych gotowych jest zmienić
kwalifikacje; niemal dwie trzecie godzi się na pracę poza miejscem zamieszkania
Blisko trzy czwarte ankietowanych bezrobotnych gotowych jest zmienić kwalifikacje; niemal dwie trzecie godzi się na pracę poza miejscem zamieszkania - wynika z sondażu CBOS. Co dziesiąty ankietowany był bezrobotny. Ponad połowa z nich dłużej niż rok.
Bezrobotni stanowili w marcu i kwietniu 10 proc. ogółu badanych. Co czwarty z nich (25 proc.) przyznaje, że był bezrobotny w przeszłości - 17 proc. przez krótki czas, natomiast 8 proc. przez dłuższy czas. Pozostali badani (65 proc.) nie doświadczali takiej sytuacji.
Ponad połowa respondentów (55 proc.), pozostających bez pracy pozostawała bez niej ponad rok. Najwięcej ankietowanych pozostawało bez pracy ponad pięć lat (32 proc.), co ósma (13 proc.) pozostaje bez pracy od roku do dwóch lat, a co dziesiąta (10 proc.) - od dwóch do pięciu.
Blisko dwie piąte respondentów (43 proc.) pozostaje bez pracy krócej niż rok. Co szósty (16 proc.) nie ma zatrudnienia od sześciu do dwunastu miesięcy, niemal tyle samo (17 proc.) - od trzech do sześciu miesięcy, a 10 proc. - krócej niż trzy miesiące.
Z deklaracji wynika, że ponad połowa bezrobotnych respondentów (56 proc.) zarejestrowała się w urzędzie pracy. Ich odsetek jest wyższy (o 10 pkt. procentowych) niż w roku 2009, ale wyraźnie niższy niż w latach 2001-2008. Osoby bezrobotne najczęściej (69 proc.) pozostają na utrzymaniu rodziny, pracują dorywczo (26 proc.), a wyjątkowo - mają stałe zajęcie (1 proc.) Z niezarobkowych źródeł bezrobotni wskazują - świadczenia opieki społecznej lub instytucji charytatywnych, Kościoła (14 proc.), zasiłek dla bezrobotnych (12 proc.) oraz własne oszczędności (10 proc.). Jedynie dwóch na stu bezrobotnych (2 proc.) deklaruje, że utrzymuje się przede wszystkim z drobnego handlu, a jeden na stu (1 proc.) z wyprzedaży posiadanych przedmiotów.
Od poprzedniego sondażu w 2008 roku nieznacznie przybyło badanych (o 3 pkt procentowe), którzy utrzymują się z zasiłku dla bezrobotnych. Zmniejszył się odsetek osób, deklarujących pozostawanie na utrzymaniu rodziny lub pracujących dorywczo (w obu przypadkach o 7 pkt. proc.)
Zdecydowana większość ankietowanych bezrobotnych (73 proc.) deklarowała, że poszukuje zatrudnienia; jednak ponad jedna czwarta (27 proc.) nie podejmuje działań w tym kierunku. Większość ankietowanych bezrobotnych (72 proc.) chce jak najszybciej znaleźć zatrudnienie.
Aby podjąć zatrudnienie blisko trzy czwarte ankietowanych bezrobotnych (73 proc.) jest gotowych do przekwalifikowania się lub nauczenia nowego zawodu. Niemal dwie trzecie (62 proc.) wyraża zgodę na pracę poza miejscem zamieszkania i na związane z tym dojazdy. Prawie połowa bezrobotnych (47 proc.) podjęłaby każdą pracę, nawet nisko płatną, która ma związek z wyuczonym zawodem. Dwie piąte (40 proc.) skorzystałoby z funduszy, przyznawanych przez urząd pracy, a co trzeci (33 proc.)gotów jest do pracy za granicą.
Niewielu ankietowanych bezrobotnych (24 proc.) zgodziłoby się na przeprowadzkę do innej miejscowości, jeżeli oznaczałoby to otrzymanie pracy.
Sondaż CBOS przeprowadzono w marcu i w kwietniu 2010 roku na liczącej 2051 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.