Trwa ładowanie...
d39mor9
23-11-2016 10:49

BGK będzie zarządzał programami unijnymi woj. łódzkiego i zachodniopomorskiego

Warszawa, 23.11.2016 (ISBnews) - Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) podpisał umowy dotyczące wdrażania programów unijnych służących wspieraniu przedsiębiorców dla województwa łódzkiego i zachodniopomorskiego, poinformowała instytucja. Na mocy dotychczas podpisanych umów BGK będzie zarządzał pulą 1,85 mld zł ze środków Regionalnych Programów Operacyjnych w 4 województwach, podano również.

d39mor9
d39mor9

"To bardzo istotne, że kolejne regiony dołączają do grona tych, które oferują wsparcie w formie zwrotnych instrumentów finansowych. Wspólnie z województwami i Bankiem Gospodarstwa Krajowego chcemy zbudować efektywny system wsparcia zwrotnego w Polsce, zapewniający szeroki dostęp do kapitału po 2023 r." - powiedział wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak, cytowany w komunikacie.

Umowy uruchamiające środki unijne na rozwój przedsiębiorczości podpisały dotychczas z BGK cztery regiony: Pomorskie, Wielkopolskie, Łódzkie i Zachodniopomorskie. BGK będzie dystrybuował te środki poprzez sieć pośredników finansowych w regionach, korzystając z doświadczenia w organizowaniu takiej formy wsparcia w poprzedniej perspektywie finansowej, podano również.

"Marszałkowie województw w poprzedniej perspektywie finansowej powierzyli nam ponad 2 mld zł. W obecnym rozdaniu regiony planują powierzyć BGK dwukrotnie więcej tj. ponad 1 mld euro czyli ok. 4,5 mld zł. Przedsiębiorcy tak jak dotychczas będą mogli korzystać z pełnej oferty finansowej - od pożyczek, przez poręczenia, kredyty, aż po kapitał z funduszy typu PE/VC" - powiedziała dyrektor zarządzająca pionem funduszy europejskich Patrycja Wolińska-Bartkiewicz, również cytowana w komunikacie.

Każdy z regionów na podstawie analiz ex-ante decyduje, jak chce ulokować unijne środki i jak w efektywny sposób wesprzeć swoich przedsiębiorców. W poszczególnych regionach wsparcie będzie dostępne ogólnie na rozwój firm, a w szczególności na przedsięwzięcia rewitalizacji miast, poprawę efektywności energetycznej i pobudzenie rynku pracy, podano również.

d39mor9

Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski. Rozwija systemy poręczeń i gwarancji mające na celu pobudzanie przedsiębiorczości. Angażuje się w programy służące poprawie sytuacji na rynku mieszkaniowym i dostępu Polaków do mieszkań. Zarządza programami europejskimi i dystrybuuje środki unijne w skali krajowej i regionalnej. Jest instytucją wiodącą w procesie konsolidacji finansów publicznych.

(ISBnews)

d39mor9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39mor9