BIEC: BOP wzrósł w X, rośnie liczba ofert pracy głównie we wschodniej Polsce

Warszawa, 10.11.2014 (ISBnews) - Barometr Ofert Pracy, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ofert pracy, wzrósł o 4,9 pkt m/m i wyniósł 147,5 pkt w październiku, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Analitycy zwracają, że popyt na pracowników zgłaszany jest przede wszystkim przez przedsiębiorców z województw wschodniej Polski.

10.11.2014 | aktual.: 10.11.2014 09:08

"Liczba nowych miejsc pracy wzrasta od połowy ubiegłego roku, choć stanowiska sezonowe są już ograniczane. W ślad za wzrostem zapotrzebowania na nowych pracowników podąża obniżająca się stopa bezrobocia (pomijając jej sezonowe zmiany). Przedsiębiorcy dużą uwagę zwracają nie tylko na zawód kandydata do pracy, ale również na jego pozostałe kwalifikacje. W końcu października w internecie opublikowanych pozostawało 94,3 tys. ogłoszeń o zatrudnieniu" - czytamy w raporcie.

BIEC podkreśla, że do obserwowanego w październiku wzrostu liczby ofert pracy przyczynił się popyt na pracowników zgłaszany przede wszystkim przez przedsiębiorców z województw wschodniej Polski. Tymczasem ich spadek odnotowaliśmy w woj. pomorskim, małopolskim i śląskim, zaś w pozostałych dobrze rozwiniętych województwach wzrost ich liczby był znikomy.

"Wprawdzie nadal najwięcej ogłoszeń pochodzi z województw lepiej rozwiniętych, jednak w ubiegłym miesiącu w niemal wszystkich spośród tych regionów napływ ofert był mniejszy. Taka sytuacja nie występowała już długo, gdyż okres sprzyjającej dla rynku pracy koniunktury gospodarczej, który obserwowaliśmy w ostatnich kilkunastu miesiącach, najefektywniej wykorzystywały województwa lepiej rozwinięte" - napisali też analitycy.

W październiku zwiększyła się liczba ogłoszeń o zatrudnieniu pochodzących ze służby zdrowia, edukacji, a także skierowanych do absolwentów nauk społecznych. Liczba nowych miejsc pracy dla absolwentów pozostałych kierunków kształcenia zmniejszyła się, przy czym największy w ujęciu procentowym spadek wystąpił w przypadku zawodów wymagających wykształcenia w naukach humanistycznych, wskazało też Biuro.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)