Trwa ładowanie...
d2gkduw
01-02-2016 09:26

BIEC: WRP spadł do 76,4 pkt w styczniu, perspektywy zatrudnienia optymistyczne

Warszawa, 01.02.2016 (ISBnews) - Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) - informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia - spadł o 1,1 pkt w styczniu i wyniósł 76,4 pkt, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie. Zapowiada to dalszy spadek bezrobocia w 2016 roku.

d2gkduw
d2gkduw

"W kierunku poprawy na rynku pracy oddziałują aktualnie cztery jego składowe, przy czym wpływ dwóch jest bardzo silny. Są to: liczba osób wyrejestrowujących się z bezrobocia z tytułu podjęcia zatrudnienia oraz liczba ofert pracy zgłoszonych do urzędów pracy. W kierunku wzrostu wskaźnika a tym samym pogorszenia sytuacji na rynku pracy najsilniej oddziałuje obecnie liczba nowych bezrobotnych rejestrujących się w powiatowych urzędach zatrudnienia." - czytamy w raporcie.

Stopa bezrobocia rejestrowanego po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych zmalała o 0,1 pkt proc. i przyjęła na koniec grudnia 2015 r. wartość 9,7%, podało BIEC.

Od kwietnia ub. roku obserwowany jest zwiększony napływ ofert pracy, zaś wzrost liczby tych osób, które wyszły z bezrobocia w efekcie zatrudnienia jest widoczny od sierpnia 2015 r.

"W grudniu ub. roku pracę znalazło o ponad 26 tys. więcej osób niż w listopadzie 2015 (wzrost na poziomie 24%). W roku 2015 średnio miesięcznie pracę znajdowało około 110 tys. osób, zaś grudzień 2015 był pod tym względem wyjątkowo korzystny albowiem przewyższył tę wartość o blisko 30%" - czytamy w raporcie.

d2gkduw

"W grudniu ub. roku do urzędów pracy zgłoszono o około 24 tys. ofert pracy więcej niż w poprzednim miesiącu i było to najwięcej ofert pracy od 2008 roku. Liczba ofert pracy wzrosła również istotnie w ujęciu rocznym. W porównaniu do grudnia 2015 roku, zgłoszono o ponad 44 tys. więcej ofert pracy (wzrost na poziomie ponad 40%). Równie pozytywne sygnały dotyczące liczby nowych miejsc pracy odnotowano w przypadku wakatów publikowanych w Internecie. Na koniec grudnia 2015 roku, liczba zgłoszonych wakatów była o 40% wyższa niż przed rokiem." - wskazali analitycy.

Od kilku miesięcy większość przedsiębiorstw jest skłonna zatrudniać lub utrzymać dotychczasowy stan zatrudnienia niż redukować je. Z badań koniunktury GUS wynika, że w ostatnich miesiącach tylko nieznacznie przeważał odsetek przedsiębiorstw prognozujących wzrost zatrudnienia nad tymi planującymi zwolnienia, nie mniej jednak przed rokiem przeważały firmy planujące cięcia kadrowe, podsumowało Biuro.

W grudniu ub. roku najwięcej zwolnień planowali przedstawiciele MSP (do 249 pracujących), głównie w przemyśle odzieżowym, metalowym oraz w przetwórstwie surowców mineralnych niemetalicznych. Najwięcej przyjęć do pracy planowanych było przez producentów sprzętu transportowego oraz w przemyśle meblowym.

Najnowsze dane (za listopad 2015) wskazują na systematyczny spadek kwoty wypłaconych zasiłków dla bezrobotnych od początku drugiej połowy 2013 roku, zmniejszając się ok. o połowę, co ma istotne znaczenie dla wydatków budżetowych.

(ISBnews)

d2gkduw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2gkduw