BIEC: WWK spadł o 0,5 pkt, zapowiada ograniczone ożywienie w gospodarce
Warszawa, 28.01.2015 (ISBnews) - Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, w styczniu br. spadł o 0,5 pkt m/m do 155,8 pkt, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie. Analitycy wskazują, że obecny spadek znacznie ogranicza nadzieje z końca ubiegłego roku na wyraźnie przyspieszenie wzrostu gospodarczego w I poł. br.
28.01.2015 09:05
"Słaby popyt i deflacja powodują pogorszenie relacji przychodów do kosztów prowadzonej działalności gospodarczej, co negatywnie wpływa na wyniki finansowe przedsiębiorstw. Przedsiębiorstwa do tej pory starały się redukować koszty lecz skala tego procesu z natury swej jest ograniczona. Nadal w najbliższym otoczeniu naszej gospodarki dominuje niepewność i słaby wzrost, co niekorzystnie wpływa koniunkturę krajową" - czytamy w raporcie.
Spośród ośmiu składowych wskaźnika w tym miesiącu dwie działały w kierunku jego wzrostu, jedna była neutralna a pięć przyczyniło się do jego spadku, podało Biuro.
"Najsilniej w kierunku spadku wskaźnika działały dane na temat poziomu zapasów wyrobów gotowych w magazynach przedsiębiorstw. Gromadzenie ich o tej porze roku jest na ogół zjawiskiem normalnym, związanym ze świątecznym szczytem zakupowym oraz skróconym czasem pracy przypadającym na przełomie roku. Można przypuszczać, że grudniowa znacząco zwiększona produkcja częściowo trafiła do magazynów firm. Przedsiębiorstwa odnotowały wolniejsze tempo napływu nowych zamówień. Zdecydowana większość branż boryka się ze słabym popytem" - czytamy w materiale.
Zmniejszony napływ nowych zamówień i nieco gorsze wyniki finansowe to zapewne główny powód zwiększonego niż przed miesiącem odsetka menedżerów oceniających negatywnie perspektywy rozwojowe całej gospodarki. Nie mniej jednak przewaga pesymistów jest niewielka, nie przekracza 1 pkt proc., podaje również BIEC.
Największy wpływ na wzrost wskaźnika miała, podobnie jak w poprzednim miesiącu, poprawa wydajności pracy w sektorze przetwórczym.
"Pomimo, że jej wzrost odnotowujemy drugi miesiąc z rzędu, to raczej nie jest to zapowiedź trwałej zmiany. Zarówno w listopadzie jak i w grudniu ub. roku wynikała ona przede wszystkim z mniejszej liczby dni roboczych w porównaniu do miesięcy poprzednich. Dodatkowo, w grudniu znacząco wzrosła produkcja sprzedana przemysłu, co również na razie należy traktować jako zjawisko krótkookresowe" - konkluduje BIEC.
Zadłużenie gospodarstw domowych z tytułu kredytów pozostało na poziomie zbliżonym do ubiegłego miesiąca, zaś w całym 2014 roku wzrosło o około 6%. Dynamika ta świadczy o umiarkowanym zainteresowaniu konsumentów kredytem bankowym, informuje również BIEC.
(ISBnews)