Trwa ładowanie...
d3068so
28-09-2015 09:08

BIEC: WWK spadł o 1,1 pkt, wzrost PKB bez wyraźnego przyspieszenia

Warszawa, 28.09.2015 (ISBnews) - Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, we wrześniu br. spadł o 1,1 pkt m/m do 157 pkt, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie. Analitycy nie liczą na wyraźne przyspieszenie wzrostu PKB.

d3068so
d3068so

"Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce we wrześniu br. spadł o 1,1 punktu. W styczniu tego roku wskaźnik osiągnął swe lokalne maksimum i od tego czasu dryfuje w okolicach ostatniej maksymalnej wartości. Szanse na wyraźne przyspieszenie gospodarki w drugiej połowie roku z miesiąca na miesiąc maleją" - czytamy w raporcie.

Spośród ośmiu składowych wskaźnika w tym miesiącu żadna nie poprawiła się w stosunku do sytuacji sprzed miesiąca, wpływ czterech składowych był neutralny, a cztery działały w kierunku jego spadku.

"W kolejnych miesiącach oceny menedżerów na temat stanu finansów firm systematycznie pogarszały się. Najgorsze oceny dominują wśród firm małych, zatrudniających do 50 pracowników. W układzie branżowym na zły stan finansów wskazują przede wszystkim firmy produkujące odzież, branża paliwowa i przemysł metalurgiczny. Najlepiej radzi sobie przemysł chemiczny i farmacja. Utrzymujący się od blisko trzech lat spadek cen producentów nie wpływa korzystnie na kondycję finansową przedsiębiorstw" - podał BIEC.

Od trzech miesięcy tempo napływu nowych zamówień do przedsiębiorstw nie ulega zmianie. Zamówienia realizowane na rynek krajowy wykazują kilkuprocentową przewagę firm odczuwających ich przyrost nad tymi, które odczuwają kurczenie się portfela zamówień, zaś zamówienia zagraniczne wyraźnie zmniejszają się. Kurczący się portfel zamówień eksportowych to z jednej strony efekt słabego ożywienia na naszym głównym eksportowym rynku, jakim są kraje Unii Europejskiej, z drugiej zaś konsekwencja pogarszającej się wydajności pracy, która wpływa negatywnie na konkurencyjność polskiej oferty na rynkach zagranicznych.

(ISBnews)

d3068so
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3068so