Trwa ładowanie...

Biedronka już drugą największą firmą w Polsce

PKN Orlen nadal największą polską firmą w rankingu 500 największych firm "Rzeczpospolitej". Drugie miejsce zajęła Biedronka, która wyprzedziła takich potentatów, jak Lotos i PGE.

Biedronka już drugą największą firmą w PolsceŹródło: Materiały prasowe
di9n7mu
di9n7mu

Sprzedaż OrlenuOrlenu (Zobacz notowania spółki ») wyniosła w 2013 roku 113,8 mld zł. Temu gigantowi petrochemicznemu nic na razie nie zagraża - koncern długo jeszcze będzie największą polską firmą. I to nawet mimo spadku przychodów o 5 proc. W rankingu przygotowanym przez "Rzeczpospolitą" dużo ciekawiej jest na kolejnych miejscach.

Jeronimo Martins Polska, czyli właściciel sieci Biedronka oraz drogerii Hebe, wskoczył na drugie miejsce. Dzięki wzrostowi sprzedaży o 13,7 proc. firma wyprzedziła największego polskiego producenta i dystrybutora energii PGEPGE (Zobacz notowania spółki ») (kopalnia i elektrownia w Bełchatowie, elektrownie Opole, Turów) oraz Grupę LotosGrupę Lotos (Zobacz notowania spółki »), czyli drugą w naszym kraju firmę rafineryjną. W sumie Jeronimo sprzedało nam towary za 32,8 mld zł.

- Jesteśmy obecni w ponad 900 miejscowościach, zaspokajając codzienne potrzeby i oczekiwania prawie 4 milionów klientów. Jeronimo Martins jest obecnie największym prywatnym pracodawcą w Polsce, największą siecią handlową, a także jednym z największych podatników oraz inwestorów - mówi Pedro Pereira da Silva, Chief Operating Officer Jeronimo Martins, właściciela Biedronki.

di9n7mu

Sieć miała jeden z najwyższych wzrostów sprzedaży - aż 13,7 proc. Tymczasem Tesco czy Carrefour zanotowały spadki. Od tej pierwszej sieci większy już jest też Lidl. Niemieckie dyskonty sprzedały u nas towary za 10,5 mld zł, czyli blisko jedną czwartą więcej niż w 2012. Żadnej z tych firm nie ma jednak jeszcze w pierwszej dziesiątce. Z firm handlowych jest tam jeszcze EurocashEurocash (Zobacz notowania spółki ») (na dziewiątym miejscu), czyli sieć hurtowni spożywczych obsługujących małe sklepy lokalne.

Spory wzrost zanotowało PGNiGPGNiG (Zobacz notowania spółki »). Monopolista na rynku gazu jest tuż za Biedronką. Błękitnego paliwa koncernowi udało się sprzedać za 32,1 mld zł.

Ciekawostką jest bardzo wysoka pozycja istniejącego zaledwie od kilku lat kantoru internetowego Cinkciarz.pl. Firma zajęła 30. miejsce w rankingu, wyprzedzając takich gigantów jak Carrefour, T-Mobile czy Pocztę Polską. Obrót walutami wygenerowała aż 7 mld zł sprzedaży. Trzeba jednak pamiętać, że to kantory działają na bardzo niskich marżach, stąd zysk Cinkciarz.pl wyniósł zaledwie 255 tys. zł.

di9n7mu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
di9n7mu