Trwa ładowanie...
d4hwdge

BIK oczekuje stabilizacji wartości sprzedaży kredytów konsumpcyjnych w 2016 r.

Warszawa, 25.02.2016 (ISBnews) - Biuro Informacji Kredytowej (BIK) prognozuje w tym roku stabilizację wartości sprzedaży kredytów konsumpcyjnych, po spadku w 2015 r. o 4,5% r/r. W 2015 r. banki oraz SKOK-i udzieliły łącznie 7,3 mln kredytów konsumpcyjnych, w 2014 r. - 7,6 mln. Spadkowi liczby udzielanych kredytów towarzyszył jednak wzrost wartości udzielonych kredytów o 4,2%. - z 77,8 mld zł w 2014 r. do 79,5 mld zł  w 2015 r.
Share
d4hwdge

"Wartość udzielonych kredytów konsumpcyjnych przez banki w 2015 r. była rekordowa, jednak wzrost wartości kredytów nie wynikał z liczby udzielonych kredytów, lecz ze wzrostu średniej kwoty zaciągniętego kredytu. Do spadku liczby kredytów na niższe kwoty przyczyniła się konkurencja aktywnych w tym segmencie firm pożyczkowych. Z drugiej strony banki, doceniając lojalnych klientów, posiadających długoterminową relację z bankiem, oferują im kredyty na wyższe kwoty. Jakość udzielonych kredytów konsumpcyjnych w ostatnich latach jest na dobrym, stabilnym poziomie - docelowa szkodowość kredytów nie przekracza 4%" - powiedział prezes BIK dr Mariusz Cholewa podczas spotkania z dziennikarzami.

Cholewa podkreślił także, że w 2015 r. można było zaobserwować wyraźny spadek liczby udzielanych kredytów nisko-kwotowych (do 15 tys. zł), przy jednoczesnym zwiększaniu liczby udzielanych kredytów na wysokie kwoty (powyżej 15 tys. zł). Średnia kwota udzielonego kredytu wzrosła w tym okresie o 9,1% do poziomu 10,8 tys. zł.

W 2015 r. odnotowano wyższe wzrosty wartości kredytów konsumpcyjnych w województwach północno-zachodnich i większe spadki w województwach południowo-wschodnich. Największy, ponad 13% udział w wartości kredytów konsumpcyjnych udzielonych w ub. roku przypada woj. Mazowieckiemu i śląskiemu.

(ISBnews)

d4hwdge

Podziel się opinią

Share
d4hwdge
d4hwdge