Trwa ładowanie...
d1504x0

BioMaxima rozmawia z trzema firmami o przejęciu

20.05. Warszawa (PAP) - Krajowy producent odczynników do laboratoriów i szybkich testów diagnostycznych BioMaxima, która w maju planuje debiut na rynku NewConnect, prowadzi...

d1504x0
d1504x0

20.05. Warszawa (PAP) - Krajowy producent odczynników do laboratoriów i szybkich testów diagnostycznych BioMaxima, która w maju planuje debiut na rynku NewConnect, prowadzi rozmowy z trzema kandydatami w sprawie przejęcia - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Na początku maja BioMaxima podpisała już umowę przejęcia 100 proc. udziałów w spółce Bio-Farm, będącej właścicielem lubelskich laboratoriów. Za laboratoria zapłaciła 0,5 mln zł, zakup firmy był jednym z pierwszych celów emisji przed debiutem na NewConnect. Z prywatnej emisji akcji spółka pozyskała 3,12 mln zł.

"Przyglądamy się wszystkim krajowym podmiotom z naszej branży. Podmioty idealne dla nas to takie, które osiągnęły poziom rozwoju i nie rozwijają się dalej - głównie z powodów kapitałowych" - powiedział cytowany w komunikacie Henryk Lewczuk, prezes BioMaximy.

"Lokalizacja nie jest istotna. Większe znaczenie ma dla nas przedział obrotów z przedziału 1-3 mln zł" - dodał.

d1504x0

BioMaxima jest przygotowana na przejęcie spółki, która wymaga restrukturyzacji, co również oddaje oczekiwaną wycenę. Taki model pozawala na wyeliminowanie pewnych kosztów wspólnych, dzięki czemu oba biznesy stają się rentowne.

"Ze względu na otwarte negocjacje nie chcę zdradzać szczegółów. Wprowadzenie akcji BioMaximy do obrotu giełdowego stwarza dogodną pozycję do przeprowadzania transakcji bezgotówkowych, w oparciu o wymianę walorów" - powiedział Lewczuk.

W ubiegłym tygodniu spółka pozyskała środki unijne na badania nad kolejnym szybkim testem (firma wytwarza ponad 30 produktów). Pieniądze, ponad 270 tys. zł zostaną przeznaczone na pracę nad szybkim testem immunochromatograficznym, czyli do wykrywania określonych substancji w pobranych od pacjenta próbkach. Całkowity koszt inwestycji to 400 tys. zł.

BioMaxima zainwestowała też prawie 3,5 mln zł we własne centrum badawczo-produkcyjne. Centrum powstaje na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej Mielec - Podstrefa Lublin. Uzyskanie zezwolenia na budowę, a tym samym możliwość stworzenia nowoczesnego zaplecza produkcyjnego było jednym z ważniejszych punktów strategii rozwoju spółki.

d1504x0

BioMaxima, producent odczynników i sprzętu dla diagnostyki laboratoryjnej, osiągnął w 2009 roku 6,7 mln zł przychodów ze sprzedaży wobec 6,2 mln zł w 2008 roku. Zysk netto wyniósł odpowiednio 610 tys. zł wobec 480 tys.

Firma istnieje od ośmiu lat i w tym czasie uzyskała międzynarodowe certyfikaty jakości oraz opracowała technologie produkcji ponad 30 wyrobów. Spółka prowadzi też dystrybucję różnych grup produktowych renomowanych światowych marek.

BioMaxima w swoim portfolio posiada testy, odczynniki i urządzenia przeznaczone dla laboratoriów diagnostycznych służby zdrowia, szpitalnych oddziałów ratunkowych, gabinetów lekarskich, gabinetów weterynaryjnych. Współpracuje z prawie 2 tys. laboratoriów w całej Polsce, bezpośrednio i skutecznie konkurując m. in. z firmami takimi jak Siemens czy Roche. (PAP)

bas/ asa/

d1504x0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1504x0