Trwa ładowanie...
d15b7yx

Biopaliwa nie zawsze są dobrą alternatywą

Brytyjska Agencja do spraw Środowiska wydała nieoczekiwane ostrzeżenie przed bezkrytycznym stosowaniem biopaliw, które nie zawsze są czystą alternatywą wobec paliw kopalnych. Według Agencji w przyszłości biomasa może wręcz stać się jednym z najpoważniejszych źródeł gazów cieplarnianych.

d15b7yx
d15b7yx

Brytyjska Agencja do spraw Środowiska doszła do takich wniosków, analizując różne rodzaje biomasy oraz różne sposoby jej pozyskiwania i użytkowania. Raport Agencji stwierdza, że spalanie wiórów, odpadów drewna i płyt MDF wytwarza najmniej dwutlenku węgla, natomiast olej rzepakowy i szybko rosnące gatunki drzew, jak wierzba i topola - najwięcej.

Brytyjska Agencja ostrzega zwłaszcza przed zaorywaniem łąk pod plantacje rzepaku, co zwiększa niekorzystny bilans CO2. Tony Grayling, szef działu zmian klimatycznych w Agencji do spraw Środowiska powiedział, że przy najlepszym scenariuszu proces spalania biomasy w elektrowniach wytwarza o 98 procent zanieczyszczeń mniej niż spalanie węgla. Wiele zależy jednak od wydajności bojlerów, rodzaju stosowanej biomasy i jej transportu. Jego zdaniem w przyszłości trzeba będzie wprowadzić rygorystyczne przepisy pozyskiwania biomasy, w przeciwnym razie do 2030 roku będzie ona odpowiadać za więcej szkodliwych gazów niż paliwa kopalne.

d15b7yx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15b7yx