Trwa ładowanie...

Biura pełne bakterii. Jest ich mnóstwo!

30 tysięcy różnorodnych bakterii żyje na klawiaturach komputerów, w pokojach biurowych, na korytarzach i w WC. Według naukowców, określone gatunki bakterii zdradzają nawet funkcje, przypisane pomieszczeniom biurowym.

Biura pełne bakterii. Jest ich mnóstwo!Źródło: PAP
d36cbqh
d36cbqh

30 tysięcy różnorodnych bakterii żyje na klawiaturach komputerów, w pokojach biurowych, na korytarzach i w WC. Według naukowców, określone gatunki bakterii zdradzają nawet funkcje przypisane pomieszczeniom biurowym.

Badacze skupieni wokół Stevena Kembela z Uniwersytetu w Eugene w stanie Oregon zbadali 155 pomieszczeń czteropiętrowego budynku wielofunkcyjnego na kampusie uniwersyteckim, w tym pokoje wykładowców, biura, korytarze i WC. Zanalizowali genomy bakterii znajdujących się w kurzu z tych pomieszczeń i zidentyfikowali ponad 30 tysięcy różnorodnych bakterii. Część z nich była obecna w prawie wszystkich pomieszczeniach, jak choćby proteobakterie (jedna z największych grup bakterii) i firmicutes (mogą produkować toksyny).

Rodzaj bakterii uzależniony od funkcji i kształtu pomieszczenia biurowego

Budynki i ich pomieszczenia biurowe mają własne ekosystemy bakteryjne. Zarówno wielkość i funkcja pomieszczeń, jak i ich kształt oraz system organizacji wymiany powietrza, mają wpływ na skład zbiorowiska bakteryjnego, podkreślają amerykańscy uczeni w piśmie specjalistycznym PLOS One. Na przykład na korytarzach, w pokojach przejściowych i pomieszczeniach często uczęszczanych mnożą się inne rodzaje bakterii niż w pomieszczeniach dalej położonych i rzadziej uczęszczanych.

d36cbqh

W pomieszczeniach technicznych izolowano przeważnie bakterie, obecne w ziemi i na roślinach, które wnosi się do wnętrza na butach.

W pokojach klimatyzowanych wyizolowano zaskakująco dużą ilość bakterii z gatunku Deinococcus (Deinococcus radiodurans potrafi znieść ekstremalne warunki i przeżywa w wysokich temperaturach). Z kolei w pomieszczeniach wietrzonych w sposób konwencjonalny stwierdzono obecność bakterii, które zwykle występują w ziemi i na roślinach.

Bakterie flory jelitowej w WC

Z badań wynika też, że bakterie w pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych, w znacznej mierze różniły się od spotykanych we wszystkich innych pomieszczeniach zamkniętych. Amerykańskich naukowców nie zdziwiło, że znaleźli tam wiele bakterii żyjących na skórze człowieka i w jego ciele, jak bakterie flory jelitowej lactobacillus i clostridium.

Bakterie a architektura budynku

Dalsze badania mają wykazać, jaki wpływ wyizolowane przez naukowców bakterie mają na zdrowie człowieka. Nie wiadomo bowiem, czy ich wpływ jest pozytywny, negatywny czy też neutralny.

d36cbqh

Naukowcy z USA są przekonani, że odpowiednie zaprojektowanie budynków, może mieć wpływ na rodzaje bakterii, które je potem zasiedlą. Podkreślają oni, iż możliwe wydaje się takie projektowanie budynków, żeby powstało w nich środowisko życia bakterii, pozytywnie oddziałujące na zdrowia człowieka.

dpa / Iwona D. Metzner
red. odp.: Andrzej Pawlak

d36cbqh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36cbqh