Trwa ładowanie...

BMW zawiesza produkcję z powodu zakazu lotów. Inni liczą straty

Paraliż komunikacji lotniczej zmusza koncern BMW do wstrzymania
produkcji - informuje agencja dpa.

BMW zawiesza produkcję z powodu zakazu lotów. Inni liczą stratyŹródło: AFP, fot: OLIVER LANG
d11tp12
d11tp12

Po południu tego dnia mają stanąć taśmy w zakładach w Dingolfing, w środę w Ratyzbonie, a w czwartek w Monachium. Kierownictwo BMW ocenia, że w sumie trzeba będzie opóźnić produkcję ok. 7 tysięcy samochodów.

Powodem przerwy jest wyczerpanie zapasów podzespołów elektronicznych, sprowadzanych drogą lotniczą.

Przestoje są obserwowane też w innych branżach. Przedstawiciele PLL LOT unikają podawania konkretnych kwot, ale nieoficjalnie mówi się, że na przestojach LOT traci dziennie 13-17 mln złotych.

d11tp12

- Jeśli niebo zostanie zamknięte na dłużej, sytuacja LOT-u stanie się dramatyczna - ostrzega Adrian Furgalski, ekspert Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. - Wystarczą dwa tygodnie przestoju i polski przewoźnik stanie na skraju bankructwa - dodaje. czytaj więcej »

Do tego najpewniej nie dojdzie - przed godz. 19 PLL LOT podały, że sytuacja w powietrzu się poprawia i firma przygotowuje się do wznowienia rejsów.

Problemy mają też działające w Polsce biura podróży. - Ok. 8-10 tys. turystów po odwołaniu lotów nad Europą ma problemy z powrotem do Polski. Biura podróży, płacąc za ich przedłużony pobyt za granicą, tracą dziennie nawet po kilkadziesiąt tysięcy euro - powiedział PAP wiceprezes Polskiej Izby Turystyki Józef Ratajski.

Jeśli straty organizatorów turystki będą nadal rosły, istnieje prawdopodobieństwo, że niektórzy z nich mogą zacząć ogłaszać upadłość - powiedział Ratajczak. Uważa on, że niektóre biura podróży, chcąc odrobić straty w najbliższych miesiącach mogą podnieść marże. - Obecnie marże średnio wynoszą ok. 10-15 proc. Podwyżki mogą wynieść ok. 5 proc. - większych klienci raczej nie zaakceptują - dodał wiceprezes PIT. czytaj więcej »

d11tp12

Zarówno poczta, jak i firmy kurierskie rezygnują z samolotów na rzecz innych środków transportu. Poczty i firmy kurierskie nie podliczyły jeszcze strat, na które naraził je wybuch wulkanu. - Nie wiadomo jeszcze, jak długo to wszystko potrwa, więc nie sposób wyliczyć dodatkowe koszty - powiedział rzecznik Poczty Polskiej. czytaj więcej »

A wszystko przez pyły wydobywające się z wulkanu na Islandii...

PAP, WP.pl

d11tp12
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11tp12