BNP Paribas sfinalizuje przejęcie 74,4% akcji Banku BGŻ 23 września

Warszawa, 16.09.2014 (ISBnews) - BNP Paribas 23 września nabędzie 74,39% akcji BGŻ od Rabobanku w ramach wezwania, w którym BGŻ wraz z połączonym Rabobank Polska został wyceniony na 4,5 mld zł. BNP Paribas przewiduje, że najważniejsze warunki proponowanego połączenia Banku BGŻ i BNP Paribas Polska, w tym proponowany parytet wymiany, zostaną opublikowane przed zamknięciem okresu składania zapisów w ramach wezwania, tj. 17 października, poinformowały banki.

16.09.2014 12:05

Rabobank złożył zapis na sprzedaż akcji w ramach trwającego wezwania. Akcje te stanowią 74,39% kapitału Banku BGŻ. Po zakończeniu trwającego wezwania na akcje BNP Paribas będzie posiadać pomiędzy 88,64% a 90% akcji Banku BGŻ, podczas gdy w rękach Rabobanku pozostanie prawie dziesięcioprocentowy pakiet akcji.

W następstwie podpisanego 5 grudnia 2013 r. porozumienia, 23 września tego roku BNP Paribas sfinalizuje przejęcie od Rabobanku 41.763.109 akcji Banku BGŻ, stanowiących 74,39%. W ramach tego samego wezwania, które zakończy się 17 października Rabobank złoży jeszcze zapisy na sprzedaż swojego pakietu akcji tj. ok. 10%.

"Przejęcie Banku BGŻ jest kluczowym krokiem w realizacji strategii grupy. Jak tylko fuzja Banku BGŻ z BNP Paribas Bank Polska zostanie zatwierdzona i sfinalizowana, nowy podmiot połączy w sobie siłę naszej międzynarodowej grupy bankowej, z doświadczeniem silnego polskiego banku, wyspecjalizowanego w sektorze rolno-spożywczym, z ogólnokrajową siecią dystrybucji i doświadczeniem w bankowości internetowej. Ta solidna podstawa, którą nadal chcemy umacniać, pozwoli nam znaleźć się w gronie najbardziej znaczących banków w Polsce" - powiedział prezes NBP Paribas Jean-Laurent Bonnafé, cytowany w komunikacie.

Z zastrzeżeniem odpowiednich przepisów prawa i regulacji, a także pod warunkiem uzyskania wymaganych zgód, w tym banku centralnego Belgii (Belgijski Bank Narodowy) oraz Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), planowane jest połączenie Banku BGŻ oraz BNP Paribas Banku Polska.

"BNP Paribas przewiduje, że najważniejsze warunki proponowanego połączenia, w tym proponowany parytet wymiany, zostaną opublikowane przez Bank BGŻ i BNP Paribas Bank Polska przed zamknięciem okresu składania zapisów w ramach wezwania" - czytamy w komunikacie.

BNP Paribas Bank Polska obecnie obsługuje ponad 400 tys. klientów, podczas gdy z usług Banku BGŻ korzysta ponad 1,2 mln klientów indywidualnych, małych i średnich przedsiębiorstw oraz dużych firm. Bank BGŻ ma silną pozycję w sektorze rolno-spożywczym, specjalizuje się w finansowaniu rolnictwa, przemysłu spożywczego oraz rozwoju lokalnej infrastruktury.

"W momencie połączenia obu polskich banków, powstanie siódmy co do wielkości bank uniwersalny w kraju, z czteroprocentowym udziałem w rynku depozytów oraz jeszcze bardziej rozwiniętą siecią oddziałów, również w małych i średnich miastach. Bank będzie miał silną pozycję na rynku bankowości internetowej (BGŻOptima) oraz rozwinięte usługi personal finance dla klientów w całym kraju. Będzie również skupiać się na małych i średnich firmach oraz korporacjach, w szczególności z rynku rolno-spożywczego" - podkreślił szef międzynarodowej bankowości detalicznej BNP Paribas, cytowany w komunikacie.

BNP Paribas prowadzi działalność w blisko 80 krajach. W Europie grupa działa na czterech rynkach macierzystych (Belgia, Francja, Włochy i Luksemburg).

Na początku grudnia 2013 roku grupa BNP Paribas i grupa Rabobank ogłosiły podpisanie umowy dotyczącej przejęcia pakietu 98,5% akcji BGŻ za kwotę 4,2 mld zł.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)