Bogdanka zwiększa wydobycie przy użyciu kompleksu strugowego
26.08. Lublin (PAP) - Kopalnia węgla w Bogdance osiągnęła rekordowy poziom wydobycia, 16,8 tys. ton urobku na dobę, z użyciem kompleksu strugowego do eksploatacji tzw. niskich...
26.08.2010 | aktual.: 26.08.2010 19:08
26.08. Lublin (PAP) - Kopalnia węgla w Bogdance osiągnęła rekordowy poziom wydobycia, 16,8 tys. ton urobku na dobę, z użyciem kompleksu strugowego do eksploatacji tzw. niskich pokładów węgla.
Jak poinformował PAP w komunikacie, zastępca prezesa ds. technicznych w Bogdance Zbigniew Stopa, według założeń kompleks miał osiągać wydajność 10 tys. ton urobku na dobę.
"W fazie rozruchu uzyskaliśmy wartość 13 tys. ton. Obecny rekord 16.894 tony w ciągu doby jest imponujący. Według mojej wiedzy to rekord świata, najwyższa na świecie wydajność struga zastosowanego w górnictwie podziemnym w chodniku w obudowie łukowej" - powiedział Stopa.
Zaznaczył, że tak wysokiemu wydobyciu sprzyjały również korzystne parametry eksploatowanego obecnie pokładu węgla.
Kompleks strugowy to urządzenie do eksploatacji pokładów węgla nieprzekraczających 1,5 metra wysokości. Dzięki technologii strugowej w urobku wydobywanym na powierzchnię jest mniej skał i zanieczyszczeń. Kompleks, o wartości 40 mln euro, uruchomiono w marcu.
Według różnych szacunków, w tzw. niskich pokładach węgla może zalegać od 30 do 35 proc. krajowych zasobów, czyli ok. miliarda ton. Dotychczas nie były one powszechnie eksploatowane.
"W Bogdance szacuje się, iż eksploatacja cienkich pokładów techniką strugową zwiększy zasoby operatywne kopalni o ok. 100 mln ton i wydłuży okres eksploatacji złóż o 10 lat" - powiedział rzecznik prasowy Bogdanki Tomasz Zięba.
Jak dodał, spółka nie wyklucza, że w 2011 r. zakupi drugi kompleks strugowy, który byłby zainstalowany w nowym polu Stefanów. Uruchomienie wydobycia w Stefanowie ma spowodować w 2014 roku podwojenie wydobycia Bogdanki z obecnych 5,5 mln ton do 11 mln ton węgla rocznie. (PAP)
ren/ je/ woj/ ana/