Bój się o swoją pracę! Ciebie również może zastąpić robot

W ciągu trzech lat tajwański gigant technologiczny Foxconn chce zastąpić część swoich robotników milionem robotów.

Bój się o swoją pracę! Ciebie również może zastąpić robot

Wysoki na 130 cm i waży 54 kg, kształtem przypomina człowieka. Już teraz robot ASIMO potrafi podawać do stołu, chodzić po schodach, biegać w kółko, radzi sobie z prostą konwersacją. W ciągu trzech lat tajwański gigant technologiczny Foxconn chce zastąpić część swoich robotników milionem robotów.

Roboty systematycznie wypierają szeregowych pracowników wielu firmach. Celem tego działania są oczywiście znaczne oszczędności. Roboty są tańsze w utrzymaniu, nie kapryszą i nie trzeba wypłacać im pensji. W przyszłości proces ten może następować jeszcze szybciej. Gwarantuje to coraz szybszy rozwój technologii. Komputery, a co za tym idzie również roboty z roku na rok są doskonalsze, przy czym pracę wykonują coraz precyzyjniej. Firma Mindflash twierdzi, że wkrótce automaty mogą zastąpić nawet kierowców. Kto jeszcze powinien czuć się zagrożony? Możecie się zdziwić.

Sklep bez kasjera

Bywalcy hipermarketów widzieli z pewnością urządzenia, które pozwalają klientowi na samodzielną obsługę. Za swoje zakupy może zapłacić w wyznaczonym miejscu przy pomocy specjalnych urządzeń. Jak ocenia serwis mindflash.com, w niedalekiej przyszłości tego typu urządzeń pojawi się jeszcze więcej, a sklepy same będą wiedziały, czego klientowi brakuje w koszyku.

O sklepach przyszłości, w których większość pracowników zastąpią maszyny, mówi się coraz częściej. Takie miejsca mają być bardziej przyjazne i mniej zatłoczone. Kasjerów zastąpią ekrany dotykowe oraz multimedialne lady. System rozpozna klienta i dobierze dla niego specjalne oferty i promocje.

Naukowcy twierdzą, że krępuje nas jedynie nasza własna wyobraźnia. Nie każdy bowiem jest w stanie wyobrazić sobie pracownik kancelarii adwokackiej, który będzie… robotem. Wprawdzie serwis mindflash.com zaznacza, że chodzi o niewykwalifikowanych pracowników kancelarii, ale wciąż wydaje się to zadziwiające. Z drugiej strony naukowcy nie ukrywają, że kwestią czasu, kiedy powstanie program komputerowy, który pozwoli maszynom wykonać prace biurowe szybciej, lepiej i taniej. Obawiać się mogą urzędnicy, pracownicy biurowi, specjaliści od reklamy czy marketingu.

Robot na placu boju

Jednym z głównych powodów konstruowania robotów są kwestie ludzkiego bezpieczeństwa. Wiele zawodów nieustannie wystawia ludzi na ryzyko utraty życia. Nie dziwi więc, że najniebezpieczniejsze stanowiska próbuje się zastępować automatami. Do takich zawodów należą m.in. żołnierze. W tej branży funkcjonują już roboty konstruowane do poszukiwania oraz rozbrajania min i improwizowanych ładunków wybuchowych. Niezwykle pomocne są takie, które przeszukują jaskiń, bunkrów i pomieszczeń w budynkach. Inżynierowie z Brown University przystosowali nawet PackBota do wypełniania rozkazów człowieka. Komunikuje się z „przełożonym” za pomocą komend głosowych lub gestów.

Roboty również lekarzom pozwalają na coraz większa swobodę w pracy. Dzięki ich pracy możliwe jest np. wykonywanie bardziej precyzyjnych operacji. Obecnie MrBot jest robotem medycznym do zastosowań urologicznych. Wspomaga pracę lekarza i np. precyzyjnie wykonuje przestrzenne nakłucia igłą. Z kolei ELASTOR to urządzenie, dzięki któremu badanie wnętrza ludzkiego ciała jest mniej skomplikowane i szybsze. Stworzono już roboty sterowane na odległość przez chirurga, dzięki czemu można sprawnie i bezpiecznie usuwać chore tkanki i narządy.

Świat medyczny czeka na tego typu nowości, które pomagają ratować ludzkie życie, choć z drugiej strony okazać się może, że część lekarzy pozostanie bez pracy.

Szybki tryb życia lub osłabienie zdrowia prowadzą często do zmęczenia pracowników. To z kolei prowadzi do zmniejszenia wydajności pracowników, a nawet jak w przypadku kierowców, do zagrożenia życia pasażerów. Zupełnie inaczej jest z maszynami – te zawsze są w stanie gotowości. Gdy zaczynają szwankować, można wymienić w nich części lub w ostateczności zamienić sprzęt na nowy. Jednak czy to możliwe, że w autobusie zamiast kierowcy zasiądzie… maszyna?

Już w minionym roku Google wyznało, że samochody, które wykorzystują do tworzenia map (Google Maps i Streetview) zjeździły spory kawałek USA, ale nie były sterowane przez człowieka, a przez oprogramowanie…

Zamiast gosposi

Roboty nie tylko maszyny przypominające fabryczne urządzenia. Honda Motor Company stworzył ASIMO, robota humanoidalnego. Wysoki na 130 cm i waży 54 kg, kształtem przypomina człowieka. To jeden z najbardziej rozwiniętych technicznie, chodzących robotów na świecie.

Celem firmy jest stworzenie robota, który będzie pomagał ludziom na co dzień, przejmie niektóre obowiązki i uczyni nasze życie prostszym. Już teraz ASIMO potrafi podawać do stołu, chodzić po schodach, biegać w kółko, radzi sobie z prostą konwersacją. Potrafi też być towarzyszem zabaw - tańczy i gra w piłkę.

W ciągu trzech lat tajwański gigant technologiczny Foxconn chce zastąpić część swoich robotników milionem robotów. Według prognoz da to oszczędności związane z rosnącymi kosztami pracy w Chinach oraz poprawi wydajność - ogłosił Terry Gou, założyciel i szef firmy. Roboty będą używane do prostych i rutynowych prac np. malowanie, spawanie i składanie urządzeń, które teraz wykonywane są przez ludzi. W firmie obecnie zainstalowanych jest 10,000 robotów i liczba ta wzrośnie do 300,000 w przyszłym roku, a docelowo za trzy lata ma osiągnąć milion. Foxconn jest największym na świecie producentem części komputerowych, który świadczy usługi m.in. dla Apple, Sony i Nokii. Pracownicy firmy coraz częściej popełniają samobójstwa.

ml

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (7)

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (883 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (405 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.