Trwa ładowanie...

Bon na dekoder. "Będzie można zrealizować w dowolnym sklepie"

Sejm uchwalił ustawę dotyczącą zakupu dekodera do odbioru telewizji. Gospodarstwa domowe w trudnej sytuacji materialnej będą mogły liczyć na świadczenie w wysokości do 100 zł na zakup dekodera tv. - Bon na zakup dekodera będzie można zrealizować w dowolnym sklepie, który zgłosi się do programu - poinformował pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.

Nowy standard telewizji naziemnej to więcej bezpłatnych programów telewizyjnych, w lepszej jakości obrazu i dźwięku - zapewnia rząd Nowy standard telewizji naziemnej to więcej bezpłatnych programów telewizyjnych, w lepszej jakości obrazu i dźwięku - zapewnia rząd Źródło: Pixabay
d4bn8eb
d4bn8eb

W tym roku nastąpi zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej poprzez zastąpienie dotychczasowego systemu DVB-T/MPEG-4 bardziej efektywnym DVB-T2/HEVC.

Zmiana wymaga zakupu dekodera

Wprowadzenie tego rozwiązania jest obowiązkowe w całej Unii Europejskiej. Nowy standard telewizji naziemnej to więcej bezpłatnych programów telewizyjnych, w lepszej jakości obrazu i dźwięku. Problem w tym, że aż 2,27 mln gospodarstw nie jest przystosowanych do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej.

Zmiana systemu na DVB-T2/HEVC będzie wiązała się dla nich z koniecznością wymiany telewizora na nowszy, przystosowany do zmiany standardu model, lub doposażenia obecnie użytkowanego odbiornika w dekoder naziemnej telewizji cyfrowej.

Zmiana sygnału DVB-T. "Poprawi zasięg w telefonach":

Rząd chce pomóc osobom najuboższym i dofinansuje zakup dekodera do telewizora, który umożliwi odbiór bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej w nowym standardzie. 100 zł - na taką kwote może liczyć każdy, kto zgłosi się po pomoc. "Pozwoli to w całości lub w części na pokrycie kosztu zakupu urządzenia" - czytamy w rządowym komunikacie.

d4bn8eb

Wypełnij wniosek, dostaniesz kod

Jak ubiegać się o dotację? Wniosek o przyznanie świadczenia będzie mogła złożyć jedna osoba z gospodarstwa domowego. Trzeba oświadczyć, że bez dofinansowania nie ma możliwości dostosowania sprzętu odbiorczego do zmiany standardu nadawania sygnału telewizyjnego ze względu na trudną sytuację materialną gospodarstwa domowego.

Wniosek będzie można składać elektronicznie z wykorzystaniem platformy gov.pl, ale też za pośrednictwem pracowników Poczty Polskiej. W odpowiedzi osoba składająca wniosek dostanie specjalny kod na podany we wniosku adres e-mail lub w postaci wydruku, jeśli składała wniosek za pośrednictwem pracownika poczty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4bn8eb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4bn8eb