Trwa ładowanie...
dq519p8
dq519p8

BOŚ Bank: W centrum uwagi będą dane dotyczące PKB i CPI

Warszawa, 28.11.2016 (ISBnews) - W tym tygodniu na krajowym rynku finansowym inwestorzy będą pilnie analizować dane dotyczące PKB za III kw. i CPI za listopad, uważają ekonomiści z BOŚ Banku.
Share
dq519p8

Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikuje dane dotyczące PKB Polski za III kw. br. 30 listopada.

"Zgodnie z tzw. szybkim szacunkiem (dane opublikowane 15.11) dynamika PKB znacząco obniżyła się do 2,5% r/r, wobec 3,1% r/r odnotowanych w II kw. 2016 r. Opublikowane dane okazały się dużo słabsze wobec naszych oczekiwań sprzed publikacji tzw. szacunku przyspieszonego (oczekiwaliśmy dynamiki PKB powyżej 3,0% r/r). Biorąc pod uwagę historię danych dot. tzw. szybkiego szacunku, można wskazać, że dane wstępne względem szybkiego szacunku nie różniły się o więcej niż 0,1 pkt. proc., stąd obniżyliśmy oczekiwania dot. dynamiki wzrostu PKB w III kw. (do 2,5% przyp. ISBnews)" - czytamy w komentarzu.

Analitycy zaznaczyli, że w prognozie na III kw. oczekiwali bardzo solidnego wzrostu dynamiki konsumpcji prywatnej z uwagi na notowane silne wzrosty dochodów gospodarstw domowych od II kw. br. "Jednocześnie zakładaliśmy stabilizację na słabych poziomach dynamiki inwestycji (solidne spadki). Opublikowane w minionym tygodniu dane dot. nakładów inwestycyjnych przedsiębiorstw wskazują na potencjał do jeszcze głębszego spadku inwestycji, trudno jednak ocenić, czy cały błąd naszej prognozy skumulował się właśnie w inwestycjach, czy też skala odbicia konsumpcji prywatnej okazała się nieco słabsza lub też silniej pogorszyła się kontrybucja eksportu netto we wzrost PKB" - podano także.

dq519p8

Również 30 listopada GUS opublikuje wstępnie (flash) wskaźnik inflacji CPI w listopadzie. "Oczekujemy, że w listopadzie wskaźnik roczny CPI wyniósł 0,1% r/r wobec -0,2% r/r i tym samym zakończył się ponad 2- letni okres deflacji (trwający nieprzerwanie od lipca 2014 r.)" - czytamy dalej.

"Prognozujemy, że w kierunku wzrostu wskaźnika CPI oddziaływał przede wszystkim wyższy wskaźnik cen żywności ("odpowiadający" za wzrost wskaźnika CPI o 0,2 pkt. proc.). Według naszych szacunków w listopadzie kontynuowany był wzrost dynamiki cen żywności przetworzonej (głównie tłuszcze i nabiał) - efekt dalszego miesięcznego wzrostu cen, przy bardzo niskich bazach odniesienia sprzed roku, przy osłabieniu efektu ograniczania dynamiki cen w kategoriach warzywa i owoce" - uważają analitycy BOŚ Banku.

Ponadto oczekują oni, że do wzrostu wskaźnika CPI kontrybuowały też kategorie "popytowe" cen zaliczane do wskaźnika informacji bazowej po wyłączeniu cen żywności i energii (wzrost wskaźnika CPI o dodatkowe 0,1 pkt. proc.).

"Szacujemy, że na ten wzrost złożył się m.in. wzrost wskaźnika cen rekreacji i kultury (wzrost cen prasy i kontynuacja wygasania wcześniejszych okresowych promocji cenowych w zakresie usług telewizji kablowej i cyfrowej) oraz wyższa dynamika cen w kategorii restauracje i hotele. W rezultacie szacujemy, że wskaźnik inflacji bazowej (po wyłączeniu cen żywności i energii) wzrósł w listopadzie do -0,1% r/r wobec -0,2% r/r w październiku. W listopadzie inaczej niż w poprzednich miesiącach ceny paliw okresowo nie kontrybuowały do wzrostu wskaźnika CPI w związku z okresowym spadkiem cen paliw w trakcie miesiąca oraz okresową wyższą bazą odniesienia sprzed roku (krótkotrwały miesięczny wzrost cen paliw w listopadzie 2015 r.)" - podsumowali analitycy BOŚ Banku.

(ISBnews)

dq519p8

Podziel się opinią

Share
dq519p8
dq519p8