Trwa ładowanie...

Boże Narodzenie wypada w niedzielę. Czy pracownik skorzysta z dodatkowego dnia wolnego?

W tym roku 25 grudnia przypada na niedzielę. Pracownicy nie otrzymają więc ekstra wolnego za pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia.

Share
Boże Narodzenie wypada w niedzielę. Czy pracownik skorzysta z dodatkowego dnia wolnego?Źródło: WP.PL, fot: boschettophotography/iStockphoto
d2d21a3

Byłoby to możliwe, gdyby wypadał w sobotę. Dzień wcześniej jest jednak Wigilia, która takiej szansy nie daje. Dlaczego? Nie jest ustawowym dniem wolnym od pracy. * *

W Polsce jest trzynaście świątecznych dni w roku. Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z października 2012 roku, jeśli któryś z nich przypada na dzień roboczy (od poniedziałku do soboty), osoba zatrudniona ma prawo odebrać dodatkową dniówkę. Sytuacja dotyczy systemu zatrudnienia opartego na pięciodniowym tygodniu pracy. Każde święto, które nie wypada w niedzielę, obniża wymiar czasu pracy o osiem godzin.

Podwójnie wolny poniedziałek to dodatkowy dzień bez obowiązków

Co z drugim dniem Bożego Narodzenia, który w bieżącym roku będziemy świętować w poniedziałek? Większość osób po prostu nie pójdzie wtedy do pracy. Niektórzy pracownicy mogą jednak mieć szczególne obowiązki zawodowe, które wykonują od wtorku do niedzieli. Skoro święto wypadnie na początku tygodnia w ich dzień wolny, będą mogli skorzystać z ekstra godzin poza siedzibą firmy. Dodatkowy dzień muszą jednak wykorzystać do końca okresu rozliczeniowego (przed lub po pracującym dniu).

d2d21a3

Zasada ta nie dotyczy jednak osób zatrudnionych na niepełny etat, które w pracy pojawiają się tylko w niektóre dni tygodnia. Jeśli pracują wyłącznie we wtorki, środy i piątki, nie uzyskają dnia wolnego za świąteczny poniedziałek.

Datę nadprogramowego dnia dla pracowników wyznacza szef. Przy jej ustalaniu nie musi nawet konsultować się z samymi zainteresowanymi. Większość pracodawców pozostawia jednak wybór swoim podwładnym. Termin nie musi być jednak taki sam dla wszystkich osób. Taka sytuacja mogłaby np. utrudnić funkcjonowanie organizacji.

Praca w niedzielę i święta. Na co mogą liczyć pracownicy?

Wobec osób pracujących w niedzielę, czyli jednocześnie w przypadające wtedy święto, stosuje się standardowe przepisy Kodeksu pracy. Za czynności podejmowane w tym czasie należy im się rekompensata. Pracownik powinien otrzymać dodatkowy dzień wolny w ciągu 6 dni kalendarzowych poprzedzających pracującą niedzielę lub następujących po niej. Jeśli spełnienie tego warunku nie jest możliwe, należy go zrealizować przed upływem okresu rozliczeniowego.

Czasem nie ma możliwości udzielenia dnia wolnego w ustalonym terminie. W tej sytuacji szef musi wypłacić dodatek do wynagrodzenia. Jego wysokość wynosi 100 proc. za każdą godzinę pracy w święto i niedzielę. Zgodnie z przepisami, zatrudnione osoby mogą pracować maksymalnie przez trzy kolejne niedziele z rzędu. Przełożony powinien pamiętać o udzieleniu im przynajmniej jednej wolnej niedzieli w ciągu czterech następujących tygodni.

d2d21a3

Święta państwowe i kościelne rządzą się własnymi prawami. Praca w te dni jest możliwa tylko w niektórych przedsiębiorstwach. Kto może wykonywać służbowe obowiązki np. w niedzielę? Kodeks pracy reguluje cały wykaz takich czynności. Na liście znajdują się przede wszystkim placówki, świadczące usługi związane z użytecznością społeczną i codziennymi potrzebami ludności. Wśród nich znajdują się m.in. transport i komunikacja, niezbędne remonty, straż pożarna i służby ratownicze, a także gastronomia, hotele czy opieka zdrowotna.

d2d21a3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2d21a3
d2d21a3