Trwa ładowanie...

Branże najatrakcyjniejsze do pracy

Motoryzacja, energetyka i ciepłownictwo oraz elektrotechnika to obecnie najbardziej atrakcyjne branże do pracy - pokazują pierwsze wyniki badania Randstad Award 2014. Każdy z tych sektorów wygrywa w nieco innym obszarze zatrudnienia, łączy je jednak zdobyte wysokie zaufanie kandydatów do pracy. Na te branże warto zwrócić szczególną uwagę poszukując nowego pracodawcy.

Branże najatrakcyjniejsze do pracyŹródło: © pojoslaw - Fotolia.com
d1rqzqb
d1rqzqb

W tegorocznej edycji największego międzynarodowego badania wizerunku pracodawców 8000 Polek i Polaków oceniało między innymi atrakcyjność branż, w jakich warto poszukiwać pracy. Wyniki badania pokazują, że na brak zainteresowania kandydatów w tym roku nie powinna narzekać branża motoryzacyjna. Sektor ten otrzymał najwyższe noty wśród badanych, którzy identyfikują go bardziej niż inne branże z silnym kierownictwem (65 proc.), interesującą treścią pracy (57 proc.), wysokiej jakości szkoleniami (56 proc.) oraz dużymi możliwościami rozwoju zawodowego oferowanymi na przyszłość (55 proc.).

Na drugim miejscu pod względem atrakcyjności branż znalazła się energetyka i ciepłownictwo, która w opinii potencjalnych pracowników góruje ponad innymi branżami pod względem oferowanego bezpieczeństwa zatrudnienia (57 proc.), wysokiego wynagrodzenia (54 proc.) oraz warunków pracy dających równowagę między życiem zawodowym a prywatnym (42 proc.).

Znajdująca się na trzecim miejscu w rankingu branża elektrotechniczna jest doceniana przede wszystkim za związane z nią szanse rozwojowe (53 proc.), ciekawą zawartość codziennej pracy (53 proc.) oraz programy szkoleniowe (52 proc.).

Poza tymi wiodącymi branżami, pojawiły się też sektory bardzo wysoko cenione za wyróżnianie się w poszczególnych aspektach zatrudnienia - przykładowo branża surowców i paliw została najwyżej doceniona za oferowaną stabilność sytuacji finansowej (69 proc.), a firmy farmaceutyczne i kosmetyczne były sektorem drugim w za przyjazną atmosferę pracy (42 proc.).

d1rqzqb

Branżowe niespodzianki wśród respondentów

Wyniki Randstad Award pokazują wyraźne rozbieżności w ocenach między respondentami obu płci. Co ciekawe, na zwycięski wynik branży motoryzacyjnej złożyły się przede wszystkim głosy kobiet. Gdyby bowiem decyzję o najbardziej atrakcyjnym sektorze podejmowali mężczyźni, liderem rankingu byłaby energetyka i ciepłownictwo.

W grupach wiekowych również respondenci byli podzieleni. W grupie ludzi młodych i w średnim wieku – od 18 do 44 lat wyróżniana przede wszystkim była branża motoryzacyjna. Z kolei w gronie starszych respondentów – w wieku od 45 do 65 lat, zdecydowanie wygrały przedsiębiorstwa obszaru energetyki i ciepłownictwa.

Kajetan Słonina, Dyrektor Zarządzający agencji doradztwa personalnego i pracy tymczasowej Randstad komentuje: „Skąd może się brać tak duże wsparcie kobiet dla branży motoryzacyjnej? Naszym zdaniem sektor ten może wydawać się kobietom atrakcyjny, ze względu na specyficznie wysoko rozwiniętą, międzynarodową kulturę organizacyjną, która jest z zasady bardzo przyjazna i otwarta na różnorodność kadry. Jest to branża, w której szansa zatrudnienia kobiety i jej rozwoju zawodowego jest – jak się wydaje – bardziej wspierana przez organizację.”

Ogólna poprawa wizerunku przedsiębiorców

Atrakcyjność niemal wszystkich branż wzrosła w porównaniu do ubiegłego roku. Najwyższy wzrost dotyczy branży farmaceutycznej i kosmetycznej, która zyskała 8 punktów procentowych osiągając ogólny wynik 40 proc. W czołówce rankingu też widać wyraźny wzrost atrakcyjności branży samochodowej – zmiana wyniosła 7 punktów procentowych – z 45 proc. w ubiegłym roku, do 52 proc. obecnie.

d1rqzqb

Jak wskazuje Kajetan Słonina: „Obserwowana w naszym badaniu poprawa oceny wizerunku pracodawców może mieć złożone konsekwencje. Spodziewamy się jej odzwierciedlenia w ogólnej poprawie atmosfery w firmach i dalszego przełożenia na zwiększone zaangażowanie zatrudnionych i wyższą efektywność pracy. Jednak z poprawą efektywności przychodzi zwiększenie oczekiwań pracowników – i tu będzie ważne, jak zareagują przedsiębiorcy. Czy będą monitorować potrzeby zatrudnionej kadry i adekwatnie na te nie reagować. Ryzyko braku działań jest duże, bo może wiązać się z utratą niedocenionych pracowników i zwiększeniem rotacji.”

(AS)

d1rqzqb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1rqzqb