Trwa ładowanie...
d2n0i2d

Bratkowski, Chojna-Duch, Gilowska i Glapiński za obniżką stóp o 50 pb w XII - NBP (opinia, aktl.)

...

Share
d2n0i2d

Dochodzą kolejne opinie. #

28.01. Warszawa (PAP) - Na posiedzeniu RPP 5 grudnia 2012 roku za obniżką stóp o 50 pb głosowali: Andrzej Bratkowski, Elżbieta Chojna-Duch, Zyta Gilowska oraz Adam Glapiński - wynika z opublikowanych przez NBP wyników głosowań Rady.

Poniżej opinia:

PIOTR BIELSKI, BZ WBK

d2n0i2d

"Wyniki głosowania RPP z grudnia nie zmieniają na razie naszych oczekiwań. Spodziewamy się, że w lutym dojdzie do cięcia o 25 pb, a w marcu możliwe, że będzie jeszcze jedna obniżka.

Nie zmienia to faktu, że te wyniki są zaskakujące, przez co przewidywanie kolejnych działań RPP będzie utrudnione. Widać jednak, że nadal będzie ciężko zebrać większość za jednorazową obniżką większą niż 25 pb".

PIOTR BUJAK, NORDEA

"Wyniki grudniowego głosowania są zaskakujące. Wskazują one na jakąś niekonsekwencję albo brak wyczucia w ocenie sytuacji.

d2n0i2d

Trudno mi zrozumieć, dlaczego po głosowaniu za obniżką o 50 pb w listopadzie, w grudniu Marek Belka i Anna Zielińska-Głębocka opowiedzieli się przeciwko takiemu ruchowi. To mi jest trudniej zrozumieć niż fakt, że Zyta Gilowska i Adam Glapiński zagłosowali za obniżką o 50 pb, bo to można tłumaczyć tym, że dostrzegli zagrożenia dotyczące gospodarki i zejścia inflacji znacznie poniżej celu.

Głosowanie Belki i Zielińskiej-Głębockiej wydaje mi się mocno niezrozumiałe. Polska RPP staje się jeszcze mniej przewidywalna niż się dotychczas wydawało. Jednak grudniowe głosowanie to niekoniecznie podpowiedź co do kolejnych ruchów. Myślę, że mimo różnych głosowań za 50 pb w różnych konstelacjach, temat takiej obniżki już nie wróci.

Nie należy się spodziewać ruchów większych niż o 25 pb. Myślę, że następna obniżka nastąpi w lutym, a potem, biorąc pod uwagę spowalniającą gospodarkę, w marcu".

PIOTR KALISZ, CITI HANDLOWY

d2n0i2d

"Wyniki grudniowego głosowania są nieco zaskakujące, ale nie zmieniają naszej oceny tego co się może dziać w najbliższych miesiącach. Nadal oczekujemy, że następna obniżka, o 25 pb, nastąpi już w lutym. Docelowo Rada powinna obniżyć stopy do poziomu 3,25 proc., a na pewno nie niżej niż 3,00 proc. Według nas, czekają nas więc jeszcze trzy obniżki po 25 pb, choć niekoniecznie będą to cięcia jedno po drugim. Zobaczymy, co pokaże najbliższa projekcja, ona może przesądzić na jakie przerwy w cyklu Rada się zdecyduje".(PAP)

nik/ fdu/ mj/ jtt/

d2n0i2d

Podziel się opinią

Share
d2n0i2d
d2n0i2d