Trwa ładowanie...

Brazylijska waluta jest coraz mocniejsza. To skutek Igrzysk w Rio?

Ekonomiści przypominają, że ostatnie lata były dla reala fatalne.

Share
Brazylijska waluta jest coraz mocniejsza. To skutek Igrzysk w Rio?Fot: Skarbnica Narodowa
d3q0hwm

Jeszcze w 2015 roku real był na podium najgorszych walut świata. Kosztował grosze. Teraz jest w czołówce najsilniejszych, zyskując w pół roku prawie 30 proc. Fakt, że zbiegło się to z rozpoczęciem Igrzysk Olimpijskich, jest jednak zdaniem ekonomistów przypadkowy.

Brazylia jest od kilku dni w centrum uwagi całego świata. Wszystko za sprawą rozgrywanych tam Igrzysk. Wyróżnia się jednak nie tylko w sporcie. Brazylijska waluta - real - jest w tym roku jedną z najmocniejszych.

W trendzie wzrostowym utrzymuje się od końca stycznia. Od początku roku real zyskał na wartości względem dolara aż 27 proc. i jest na najwyższym poziomie od lipca 2015 roku.

d3q0hwm

Skąd taka siła reala? Na pewno nie ma nic wspólnego z Igrzyskami w Rio - wskazują ekonomiści ankietowani przez agencję Bloomberg. Co więcej, kosztowana organizacja zawodów może ewentualnie pogorszyć sentyment inwestorów w stosunku do waluty jak i całej gospodarki Brazylii.

- To zdecydowanie nienajlepszy czas na taką imprezę dla Brazylii, która przechodzi najdłuższy i najgłębszy kryzys w swojej historii - twierdzi Alberto Ramos, analityk Goldman Sachs. Ekspert przypomina, że po chwilowej euforii (związanej m.in. z przyznaniem Brazylii prawa do igrzysk, ale również Mundialu w 2014 r.), wzrost PKB spowalniał już od 2010 roku, a w trakcie piłkarskiego turnieju o wzroście już nie mogło być mowy, bo gospodarka zaczęła się kurczyć (w tym roku o prawie 6 proc). Bezrobocie wzrosło w tym czasie do dwucyfrowego poziomu, a finanse publiczne są bliskie ruiny - tak na szczeblu centralnym, jak i samorządowym. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Zdaniem ekonomistów pytanych przez Bloomberg, korzystne dla reala jest tegoroczne odbicie na rynku surowców (Brazylia jest zasobna m.in. w ropę i gaz) i polityka banków centralnych na świecie. Można odnieść wrażenie, że bankierzy żeby pobudzić wzrost gospodarczy ścigają się na obniżki stóp procentowych, które są często zerowe. W tej sytuacji oprocentowanie w Brazylii na poziomie 14 proc., przy oczekiwaniu przełamania kryzysu przez nową władzę, jest bardzo atrakcyjne dla inwestorów.

Od prawie roku niemal nieprzerwanie rośnie wartość brazylijskiej waluty wyrażonej w złotych. Inwestorzy coraz chętniej wymieniają złote, płacąc z jednego reala 1,22 zł. We wrześniu ubiegłego roku kosztował on poniżej 90 groszy.

Kurs brazylijskiej waluty w NBP

Obecna siła reala wynika częściowo z jego jeszcze niedawnej słabości. Mocno niedowartościowana waluta w końcu przecież musiała odbić w górę. Przypomnijmy, że podsumowując 2015 rok real był trzecią najgorszą walutą świata. Co więcej, przez poprzednie 5 lat stracił do dolara prawie 60 proc. - był wyceniany najniżej w historii.

d3q0hwm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3q0hwm
d3q0hwm