Trwa ładowanie...
dj1iowo

BRL Center, Cefarm Warszawa i Value Pharmacy mają zgody UOKiK na przejęcia aptek

Warszawa, 16.02.2016 (ISBnews) - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) zgodził się na trzy koncentracje na rynku farmaceutycznym. BRL Center - Polska, Cefarm Warszawa oraz Value Pharmacy mogą dokonać przejęć, których zamiary zgłosiły, poinformował Urząd.

Share
dj1iowo

"UOKiK przyjmuje, że obszarem, na którym apteki konkurują ze sobą jest odległość w promieniu 1 kilometra od aptek należących do przejmowanych spółek, a nie teren województwa" - czytamy w komunikacie.

Jak wynika m.in. z badań, jakie w 2009 r. przeprowadził Pentor na zlecenie UOKiK, konsumenci wybierają apteki w pobliżu miejsca zamieszkania, pracy lub przychodni zdrowia, do których większość z nich dociera pieszo. Dojeżdżają jedynie mieszkańcy miejscowości, w których nie ma aptek.

"W odróżnieniu od prawa farmaceutycznego - zgodnie z którym nie wydaje się zezwolenia na otwarcie apteki, jeżeli przedsiębiorca, kontrolowane przez niego podmioty lub grupa kapitałowa, do której należy, prowadzą więcej niż 1% aptek na terenie danego województwa - prawo antymonopolowe zakłada domniemanie istnienia pozycji dominującej przedsiębiorcy, jeżeli jego udział w rynku właściwym przekracza 40%" - czytamy w komunikacie.

Urząd uznał, że w przypadku aptek rynkami geograficznymi nie są rynki poszczególnych województw, ale małe rynki lokalne.

Tym samym Urząd wydał zgodę na koncentrację w której BRL Center - Polska, które prowadzi sieć aptek Dr. Max przejmie kontrolę nad siecią aptek Maxfarm. Z kolei Cefarm Warszawa może przejąć sieć aptek Gama Farmacia, zaś Value Pharmacy będzie mogło zainwestować w sieć aptek działających pod szyldem Gemini.

(ISBnews)

dj1iowo

Podziel się opinią

Share
dj1iowo
dj1iowo