Trwa ładowanie...
d3cn9fb
d3cn9fb

Bronisze/ Ceny warzyw i owoców są niskie i stabilne

Ciepła pogoda sprzyjała produkcji warzyw pod osłonami. W drugiej połowie października ich ceny nie zmieniły się. Wzrosły jedynie ceny pomidorów i ogórków, te ostatnie i tak nadal są tańsze niż rok temu - poinformowała rzeczniczka rynku hurtowego Małgorzata Skoczewska.
Share
d3cn9fb

Ogórki gruntowe w ofercie hurtowej kosztują średnio około 4,5 zł za kilogram czyli o 10 proc. mniej niż rok temu. Ogórki szklarniowe są droższe, w hurcie ich cena wynosi 6-7 zł za kg. Stąd pojawiły się pierwsze partie tych warzyw z importu. Ogórki hiszpańskie są w cenie około 5,5 zł/kg.

Można też kupić importowaną paprykę, ale jest ona droższa niż krajowa. Polska papryka kosztuje 3- 4,5 zł za kg, importowana - to wydatek rzędu 5 zł za kg. Należy jednak liczyć się, ż tym, że chłodniejsze dni mogą przynieść spadek dostaw warzyw krajowej produkcji.

Duże nasadzenia kalafiorów wpłynęły na znaczną ich podaż i wyjątkowo niskie ceny. Na rynku w Broniszach cena sztuki waha się od 1-1,5 zł tj. o 70 proc. mniej niż przed rokiem. Natomiast pomidory spod osłon, w drugiej dekadzie października, były o 1/3 droższe niż rok temu. Opakowanie 6 kilogramów (pomidory zwykłe) sprzedawane jest w cenie 20-25 zł, malinowe kosztują od 28 zł do 38zł w zależności od wielkości owoców.

d3cn9fb

W porównaniu z cenami sprzed roku, warzywa są znacznie tańsze, jedynie bakłażany są w tym roku o 25 proc. droższe, trzeba za nie zapłacić w hurcie 5 zł/kg. Nadal utrzymują się stabilne, ale niskie ceny cebuli, kapusty i ziemniaków. Cebula sprzedawana jest za ok. 43 groszy za kilogram; kapusta po 5 zł za 20 kilogramowy worek lub 1 zł za sztukę; cena ziemniaków waha się od 25 do 45 groszy za kilogram.

Nadal można na rynku hurtowym w Broniszach kupić jesienne odmiany krajowych malin, ciepła pogoda wydłużyła ich dojrzewanie. Aktualna cena hurtowa - to 15-17 zł/kg. Można też dostać truskawki w cenie 9-12 zł/kg.

Najdroższą odmianą krajowych gruszek jest klapsa, która kosztuje ok. 3,75 zł/kg. Pozostałe odmiany, za które trzeba średnio zapłacić 2,5 zł/kg są o 1/4 tańsze niż rok temu.

Bogata jest oferta jabłek. Większość odmian sprzedawana jest w cenie 10-15 zł za 15 kilogramów czyli od 0,66 do 1 zł za kilogram. Droższe są jabłka odmian Gala, Golden Delicius, Empire, te kosztują 15-18 zł za 15 kg skrzynkę. Porównując z cenami sprzed roku jabłka są tańsze o 30-40 proc.

d3cn9fb

Podziel się opinią

Share
d3cn9fb
d3cn9fb