Brzyski z Pollab: Nowela normy przyniesie mniej papierkowej pracy laboratoriów
Warszawa, 04.04.2017 (ISBnews) - Klub polskich laboratoriów badawczych Pollab oczekuje, że nowa norma akredytacji laboratoriów spowoduje, iż będą one miały mniej pracy "papierowej", a skupią się na badaniach i potwierdzaniu jakości ich wyników, ocenia prezes Pollabu Andrzej Brzyski.
"Pollab oczekuje przede wszystkim, że zmieniona nowa norma spowoduje, że laboratoria będą miały mniej pracy 'papierowej', a skupią się na badaniach i potwierdzaniu jakości ich wyników" - powiedział ISBnews.tv Brzyski podczas debaty eksperckiej zorganizowanej przez Polskie Centrum Akredytacji Centrum Adama Smith'a i ISBnews nt. znowelizowanych wymagań normy ISO/IEC 17025 i ogólnych kompetencji laboratoriów badawczych i wzorcujących.
W jego ocenie, znacząco zmieni się filozofia podejścia do systemu zarządzania laboratoriami.
"Mniej czasu laboratorium będzie poświęcało na to, że system funkcjonuje, a bardziej będzie skupiało się na tym, aby wyniki badań były bardziej wiarygodne i miarodajne i będzie bardziej uwypuklona sprawa techniczna. Będzie większy nacisk położony na to, aby uzyskiwać dobre wyniki i aby odzwierciedlały one jakość populacji, a nie tylko jakość poszczególnego elementu, poszczególnej próbki która podlegała badaniu" - dodał prezes.
W jego ocenie, wraz z nowelizacją normy ważnym zadaniem jest pozyskiwanie jej międzynarodowych interpretacji i przenoszenie ich na polski grunt z uwzględnieniem specyfiki polskiego rynku, tak aby interpretacje sprzyjały rozwojowi rynku laboratoriów.
"Efektem ma być jeszcze lepsza jakość badań, które otrzyma klient czy konsument - jakość, która dzięki noweli normy w lepszy sposób zostanie odzwierciedlona w odniesieniu do populacji danego produktu, która np. jest na rynku. Trzeba tu powiedzieć o rynku regulowanym - istnieją bezwzględne oczekiwania, co jednostka badająca lub oceniająca zgodność ma za zadania wymagać od dostawcy, co ma być na etykiecie, jakie informacje i w jaki sposób opisane mają iść do klienta, tak aby mógł on się upewnić że dany produkt, który kupuje i użytkuje jest produktem bezpiecznym" - podsumował Brzyski.
Na polskim rynku działa ponad 1,4 tys. laboratoriów badawczych i wzorcujących. Przygotowania laboratoriów do wprowadzenia nowelizacji normy akredytacyjnej mają zacząć się od września bieżącego roku i potrwać przez kolejne trzy lata. Eksperci biorący udział w debacie podkreślali, że kluczową zmianą w nowelizacji jest konieczność posiadania kompetencji oceny ryzyka wyniku badania laboratoryjnego. Nowela wprowadzi również min. konieczność procesowego funkcjonowania laboratoriów i umożliwi korzystania z leasingu jako formy finansowania aktywów jak sprzęt, czy przestrzenie laboratoryjne. Laboratoria mają same wnioskować o akredytację do działania według znowelizowanych norm.
Tadeusz Matras, przedstawiciel Polskiego Centrum Akredytacji (PCA) - jednostki akredytującej i nadzorującej laboratoria w Polsce, podkreślał, że nadchodząca we wrześniu nowelizacja normy akredytacyjnej dla laboratoriów badawczych i wzorcujących ISO/IEC 17025 wprowadzi m.in. konieczność szacowania poziomu ryzyka przy przedstawianiu stwierdzeń zgodności wyników z wymaganiami lub normatywami. W jego ocenie, wzmocni to konkurencję na rynku laboratoriów w Polsce, ale też przyczyni się do zwiększenia rzetelności i przydatności do zamierzonego zastosowania wydawanych wyników przez laboratoria badawcze i wzorcujące dla firm, instytucji państwowych oraz społeczeństwa.
(ISBnews)