Trwa ładowanie...
d4jtyvz

Budimex chce zwiększyć przychody w budowlance i wyraźnie zwiększyć ofertę mieszkań

24.02. Warszawa (PAP) - Budimex liczy, że w 2014 r. lekko zwiększy sprzedaż w segmencie budowalnym i utrzyma poziom sprzedaży grupy. Budowlana spółka planuje w 2014 r. zwiększyć...

Share
d4jtyvz

24.02. Warszawa (PAP) - Budimex liczy, że w 2014 r. lekko zwiększy sprzedaż w segmencie budowalnym i utrzyma poziom sprzedaży grupy. Budowlana spółka planuje w 2014 r. zwiększyć zakontraktowanie o kilkadziesiąt proc., tak by w 2015. r. móc poprawić sprzedaż. Grupa zamierza istotnie zwiększyć liczbę oferowanych mieszkań.

"Chcemy odrobinę poprawić sprzedaż w działalności budowlanej. O zwiększenie sprzedaży na poziomie grupy będzie trudno, gdyż po sprzedaży Danwoodu odeszło nam około 400 mln zł przychodów. Na poziomie grupy będziemy więc walczyli o utrzymanie poziomu sprzedaży" - powiedział na konferencji prezes Budimeksu Dariusz Blocher.

"Chciałbym też choć odrobinę poprawić marże w tym roku" - dodał.

Poinformował, że 2014 r. spodziewa się wzrostu cen niektórych produktów budowalnych, jak np. asfaltu, cementu, czy stali.

d4jtyvz

"Nie będzie to jednak tak skokowy wzrost, jaki widzieliśmy wcześniej. Poza tym pojawiają już się możliwości zabezpieczenia cen np. asfaltu na dwa lata do przodu" - powiedział.

Budimex w 2003 r. podpisał kontrakty o wartości netto 3,3 mld zł.

"W tym roku chcielibyśmy zwiększyć zakontraktowanie o kilkadziesiąt proc. w porównaniu z zeszłym rokiem, także w segmencie kolejowym" - powiedział Blocher.

Portfel zamówień grupy Budimex na koniec 2013 r. miał wartość 4,3 mld zł, w tym około 1 mld zł w segmencie kolejowym.

d4jtyvz

Zwiększenie zakontraktowania w 2014 r. może się przełożyć na wzrost przychodów w 2015 r.

"Oczekujemy dwucyfrowego zwiększenia sprzedaży w przyszłym roku, raczej to będzie wzrost o kilkanaście proc., niż kilkadziesiąt" - powiedział prezes.

W całym 2013 r. grupa Budimex miała 300,5 mln zł zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu do 186 mln zł w 2012 r. Zysk operacyjny Budimeksu w 2013 r. wzrósł do 333,3 mln zł z 182,4 mln zł rok wcześniej. Przychody grupy w 2013 r. były na poziomie 4,75 mld zł w porównaniu do 6,08 mld zł przychodów w 2012 r.

Blocher poinformował, że wynik Budimeksu SA w 2013 r. był na zbliżonym poziomie do zysku grupy.

d4jtyvz

Budimex Nieruchomości w 2013 r. przedsprzedał netto 742 mieszkania i sprzedał notarialnie 495 lokali.

"Jestem zadowolony z przedsprzedaży w bieżącym roku. Do dzisiaj przedsprzedaliśmy około 150 mieszkań" - powiedział.

Budimex Nieruchomości planuje istotnie zwiększyć liczbę oferowanych mieszkań.

"Istotnie to znaczy 2-3 razy. Szczegóły w tym zakresie przedstawimy w ciągu kilku miesięcy. Naszą ambicją jest powrót do pierwszej trójki deweloperów o największej przedsprzedaży" - powiedział Blocher.

d4jtyvz

W 2013 r. grupa utworzyła odpis aktualizujący wartość zapasów w segmencie deweloperskim na kwotę 61,81 mln zł.

"Odpisy, których dokonaliśmy sprawią, że będziemy mogli zaoferować mieszkania w lepszych cenach, w tym w ofercie MDM. Powiększenie oferty i zwiększenie sprzedaży spowoduje, że w ciągu kilku miesięcy z nawiązką odzyskamy to, co odpisaliśmy" - powiedział.

Prezes poinformował, że w ciągu około 3-4 miesięcy Budimex może zakończyć transakcję sprzedaży 50,7 proc. akcji Elektromontażu Poznań, a jeśli to się nie uda, to sprzedaż zostanie odłożona o około 2-3 lata.(PAP)

gsu/ asa/

d4jtyvz

Podziel się opinią

Share
d4jtyvz
d4jtyvz